İçeriğe geç

28 Şubat Sürecinde Fethullah Gülen ve Ilımlı İslam

28 Şubat süreci denilen o malum sürece şimdi hakaretler yağdıran, mağdur edebiyatı yapanlar acaba o süreçte ne yaptı? Gerçekten mağdur mu edildi? Yoksa süreçten büyüyerek mi çıktı? Özellikle Fethullah Gülen’in 28 Şubat süreci öncesi ve sonrası tavırları gerçekten de çok enteresan.

28 Şubat süreci olarak bilinen ve bugünün dindar kesiminin çok ciddi zararlar gördüğü iddia edilen, İmam Hatiplerin kapanma noktasına getirildiği, Zikir meclislerinin, sürekli ve düzenli olarak yapılan baskınlar sayesinde oluşturulan psikolojik baskılar neticesinde büyük ölçüde dağıtıldığı, bir çok vakıf ve derneğin lav edildiği, insanların fişlendiği iddialarının havalarda uçuştuğu bu ortamda Fethullah Gülen’in tavırları oldukça dikkat çekici.

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’ın da köşesinde belirttiği gibi, kanaatime göre 28 şubat sürecine Fetullah Gülen adeta alkış tutmuştur. O halde sürekli 28 şubat aleyhinde yazılar kaleme alan mağdur edebiyatları ile ortalıkta dolanan cemaatçiler ne yapmaya çalışıyor.

Fethullah Gülen 28 Şubat sürecinde;
1) Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ı ve Refah Yol Hükümetini istifaya davet etmiştir.

2) Yine Fethullah Gülen; Başörütüsüne fürüattaki bir meseledir demiş, okul mu başörtüsü mü derseniz okulu tercih ederim şeklinde açıklama yapmıştır.

3) Aynı Fethullah Gülen Çevik Bir’e yazdığı bir mektupla 28 Şubat’ı ve bu sürecin egemenlerini öven sözler sarfetmiştir.

4) Kanal D televizyonunda bir programa katılan Fethullah Gülen yine aynı dönemde ‘Sekiz Yıllık Kesintisiz Eğitim’in İmam Hatiplere zarar vermeyeceğini, Refah Yol hükümetinin yönetimi beceremediğini Kanal D’de Yalçın Doğan’ın programında söylemiştir. Hatta O dönemin Refah Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin Fethullah Gülen’i bu konuşması sebebi ile sert bir dille eleştirerek” Konuşması talihsizliktir, bazı yerlere (askerlere) mesaj gönderiyor. Benden zarar gelmez, ben sistemle uyum içindeyim diyor. Siyasetle ilgilenmediğini söylüyor ama siyasetin içinde yer alıyor. Onun imam hatip liselerine rakip bir kolejler zinciri var. Onlara (askerler tarafından) dokunulmaması için çaba harcıyor. Fethullah hoca bu sözleriyle. Müslümanlık deyince tüyleri diken diken olanları son derece sevindirmiştir.”şeklinde cevaplamıştır.

5) Refah Yol Hükümeti yıkılıp 28 şubat kararlarını uygulama taahhütü ile kurulan ve hepsini harfiyyen uygulamaya koyan Anasol D hükümeti kurulduğunda Zaman Gazetesi “İşte Kardeşliğe Son Verecek Hükümet” Manşeti ile yeni hükümete destek olmuştur.

6) 28 Şubat kararlarının uygulamaya konulduğu dönemde askerleri övmüş askerlerin, Erbakan’dan daha demokratik olduğunu ima eden, Fethullah Gülen 28 şubatı yönetenler için yaptığı açıklamada; “Gücü ellerinde bulundurmalarına rağmen çok zeki ve muhakemeli davranıyorlar, demokrasi de daha dengeli oluyor” şeklinde açıklamalarda bulunarak hem sürecin gerekliliğini ima etmiş hem de askerlerden övgü ile bahsetmiştir.

7) Yine Fethullah Gülen Refah Partisini kastederek yaptığı bir açıklamada; dini siyasallaştırdıklarını ima etmiş ve dinin siyasallaşmasının çok tehlikeli olacağını vurgulamıştı. Fethullah Gülen ile Refah Partisi kurmayları arasındaki bu sorun sıklıkla basına yansımış bir çok Refah Parti’li basına verdiği demeçlerle bu tutumu ve sözleri sebebi ile Fethullah Gülen’i şiddetle kınamışlardı.

8) 28 Şubat sürecinde Avusturalya’da vefat eden Mahmut Esat Coşan’ın cemaati ciddi zararlar görmüş adeta dağılma noktasına gelmişti. Yine Menzil grubuna yakınlığı bilinen ne kadar vakıf dernek yada ticari faaliyeti olan firma varsa adeta hallaç pamuğu gibi savruldular. O dönem dini hizmetlerde bulunan ne kadar cemaat meşrep vs. var ise ciddi zararlar görmüş, süreçten ya dağılarak ya da en azından ciddi zararlar görüp madden ve manen küçülerek çıkarken Fethullah Gülen Cemaati aynı süreçten ne hikmetse güçlenerek çıkmıştır.

Şimdi bu maddelerin ışığında bir kez daha bu süreci gözden geçirecek olursak Fethullah Gülen’in 28 şubatı istediğini hatta bu süreçte bizzat askerle birlikte hareket ederek Amerika’nın Ilımlı İslam projesinin ülkede uygulanmasını sağlamak noktasında hizmet icra ettiğini düşünmeden edemiyorum. Yorum ve takdir siz sevgili okuyucularımızındır.İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!