İçeriğe geç

Ak Parti Uşak Milletvekillerinin 1 Yıllık Karnesi

 Ak Parti Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay iyisi ile kötüsü ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bir yıllarını doldurdu. Peki 1 yıllık Milletvekillikleri boyunca yaptıkları öne çıkan ve belirgin icraatleri neler? Uşak halkı hangi özelliklerinden memnun ya da değil?

12 Haziran 2012 seçimlerinin üzerinden 1 yıl geçti. Seçimlerde,iki Ak Parti ve bir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Uşak halkını Meclis genel kurulunda temsil etmeye hak kazanmıştı.

Uşak’ın geçtiğimiz yıl seçilerek TBMM’ye gönderdiği üç Milletvekili için seçim sonrasından itibaren gerek basın, protokol ile gerek halk ile gerekse parti tabanı ile ilişkilerini gözden geçirdiğim, kamuoyunda konuşulanları ve parti kulislerini de süzgeçten geçirerek derlediğim bir çalışma hazırladım.
Daha önce CHP’li Milletvekili Dilek Yılmaz’ın çalışmalarını duyurmuştum. Bu kez de Ak Parti’li iki milletvekilinin 1 yılını değerlendirdiğim bir yazı kaleme aldım.

Bu çalışmamın kendilerine ayna tutması ve istifade ederek bazı konularda yön tayininde destek olabilmesi temennisi ile yazımı yayımlıyorum. Öncelikle şunu belirteyim ki seçildikleri günden bu yana seçimlerden önceki telefon numaralarını değiştirmeyen her iki milletvekili de bu yönleri ile takdir toplamakta. Uşak Halkı aradıklarında ulaşabiliyor olmanın memnuniyetini sıklıkla tekrar ediyor. Ayrıca her iki Milletvekili de mütevazı davranışları ile de beğeni toplamakta.

TBMM Genel Kurulunda her iki Milletvekilimizinde komisyonlara girmiş olması da sevindirici bir durum elbette. Muhalefet Partisinden olmasının verdiği avantajı da kullanarak Dilek Akagün Yılmaz Meclis Genel Kurulunda diğer iki vekilden daha aktif görüntüsü sergilemekte. TBMM genel kurulunda yeminlerinin dışında benim bildiğim her ikisi de bütçe görüşmeleri sırasında birer kez söz aldılar ve her ikisini de Uşak Haber Merkezi olarak videosu ile birlikte haber yaparak duyurduk. İsmail Güneş’in daha sonra bir kez daha Genel Kurul’da kürsüye çıktığını işittim ama net bilgim yok. Yazımı hazırlamadan önce Genel Kurul faaliyetleri ile ilgili bilgi istediğim iki Milletvekilinin danışmanından da konuya ilişkin hiç bir cevap alamadım. Hatta sırf bu yüzden yazımı geciktirdim ve sabırla bekledim ancak her iki Milletvekilimizin danışmanından da konuya ilişkin cevap malesef alamadım.

Her iki Milletvekilimiz de kentin sorunlarına ilgili gibi gözüküyor. Mahalle ve köy ziyaretlerini nerede ise aralıksız sürdürdüklerini de biliyorum. Her ne kadar ziyaretlerini basına yansıtma ve kamuoyu ile paylaşma hususunda yeterli mahareti gösteremeseler de Genel Kurul çalışmalarının dışında genelde kentimiz de olduklarını ve halkla diyalog içinde olduklarını belirtmek durumundayım.

İlgimi çeken bir ayrıntıyı sebebini sorgulamak adına paylaşmak istiyorum. İki Milletvekilininde başını ağrıtacağını düşündüğüm en önemli husus olan hastane arazilerinin TOKİ’ye devrini önleme hususunda, Uşak’a TÜPRAG’ın yatırım yapmasını sağlama hususunda, Mehmet Altay’ın İsmail Güneş’e nazaran daha pasif durumda olduğunu gözlemlemekteyim.  İsmail Güneş son dönemlerdeki atakları ile Mehmet Altay’a nazaran daha aktif bir görüntü çizmekte.

Ak Parti tabanında iki milletvekilinin bir türlü bir araya gelmemesi ve uyum içinde bir çalışma ve tavır ortaya koyamaması da içten içe tepkilere sebep olmakta. Özellikle Mehmet Altay’ın İl Başkanı Mehmet Gün ile beraber hareket eden ve yürütmede bulunan bazı isimler ile çok samimi olduğu ancak diğer partililere daha mesafeli durduğu kulislerde konuşulmakta. Mehmet Altay’ın birlikte hareket ettiği gözlemlenenlerden Cemal Doğan gibi isimler başta olmak üzere bazılarına ciddi bir tepki ve refleksin oluştuğu da konuşulmakta. İsmail Güneş’in ise özellikle bürokrasi kesiminden bazı sorunlu isimler ile birlikte anılmasının kendisini sıkıntıya düşürdüğü konuşulmakta. İki Milletvekilinin bir araya gelip uyum içerisinde çalışamamasın da daha fazla suçlanan taraf olarak Altay ve Gün tarafı öne çıkmakta.

Parti içerisinde her iki tarafta da bulunan ve hizipçiliği isteyen ve bunun için sürekli fırsat kollayan isimlere mesafe konulsa ve her iki Milletvekili birlikte hareket edebilse Uşak’a daha yararlı olabilecekleri, hem kulislerde konuşulmakta hem de aklın yolu olarak gözler önüne gelmektedir.İsmail Güneş’in yakınında durduğu gözlemlenenler arasında yönetim içinde Zübeyir Yıldırım, yönetim dışında ise bazı dairelerin müdürleri ve birlikte hareket ettikleri bilinen bazı memur ya da bürokratlar parti tabanının tepkisine yola açarken, benzer tepkiler Altay’ın etrafında görünen isimler içinde gözlemlenmekte. Umuyoruz her iki Milletvekilimiz birlikte daha sık gözlemlenir ve birlikte uyum içerisinde hareket etmenin zeminini bulur.

Sonuç olarak her iki Milletvekilimizin de önceki Milletvekillerinden bir çok yönden önde olduğu söylenebilir ancak parti içerisindeki denge hesaplarını yerel seçim hesaplarını vs. biraz daha arka plana atarlar ve kent için birlik olurlarsa daha verimli olacakları kanaati de kamuoyunda hakim. Zira Uşak yıllardır Ak Parti Milletvekillierin küs olması sebebi ile çok şey kaybetti. Her iki Milletvekilinin de iyi niyetinden ben şahsen kuşku duymuyorum, samimiyetlerine inanmak istiyor kendilerine Uşak Haber Merkezi ekibi ve şahsım adına başarılar diliyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!