İçeriğe geç

Ak Parti ve MHP’de İl Başkanlarının Adaylığının Sebep Olduğu Sessizlik Son Buluyor!

Uşak’ta politik arena son bir kaç haftadır genel itibarı ile derin bir sessizliğe gark oldu. Yerel seçimlere az bir zaman kalmasına rağmen CHP’de Belediye Başkan Aday Adayları arasında flaş bir isim olmaması, Ak Parti ve MHP’de ise İl Başkanlarının adaylığının söz konusu olması gibi sebeplerle meydana gelen durgunluk nihayet sona eriyor.

Mart  2014 seçimleri öncesi siyasi partiler, sandık görevlilerini belirleme çalışmaları, mahalle temsilciliklerini gözden geçirme eksiklerini tamamlama, Belediye Meclisi Üyeliği ya da Başkan adaylığı için düşünülen isimleri ziyaret etme gibi çalışmalarını bir taraftan sürdürürken, bir yandan da aday belirleme yöntemlerini tartışmakta.

CHP’de seçim takviminin erken ilan edilmesi, diğer partilerde daha süreç bile doğru dürüst başlamamışken, parti üyelerinin aday adaylığını ilan etme süresinin erken sonlandırılması, CHP’de İl ve Merkez İlçe Yönetimi’nin ve milletvekilinin arasında uyumlu çalışmanın sağlanabileceği bir diyaloğun ve ahengin oluşmaması, Genel Merkez’in aday belirleme yöntemini bir türlü netleştirmemesi gibi sebeplerden dolayı olsa gerek ciddi bir sessizlik hakim gibi görünüyor. Her ne kadar CHP yönetimi geçtiğimiz gün aday adaylarını basın vasıtası ile kamuoyuna tanıtmış olsa da ve herhangi bir problem yokmuş izlenimi verme eğiliminde olsa da herkes biliyor ki mevcut aday adayları içerisinde tabanın beklentisini karşılayabilecek nitelikte bir isim yok. Tabi ki bu benim şahsi kanaatim, ilk anda edindiğim intiba, kaldı ki hangi CHP’li ile görüşsem yakın yaklaşık buna benzer sözler söyledi. Ayrıca 32 Belediye Meclisi Üyesi adayı yazması gereken CHP’de resmi olarak başvuran sadece 28 aday adayının olması da CHP’nin durumu ile ilgili ciddi soru işaretleri uyanmasına sebep olmakta. Gerçi sürenin uzatılması ile birlikte yeni isimlerin çıkabileceği, yine mevcut aday adaylarının kendilerini doğru tanıtarak, hazırlıklı olanların öne çıkması, aday belirleme yönteminin belirlenmesi, parti içerisindeki kırgınlıkların bir tarafa bırakılarak birliğin sağlanması ile beraber bu var olan durgunluğun yerini coşkulu bir seçim atmosferine bırakması muhtemeldir diyen ve önümüzdeki günler için ümitvar sözler söyleyen CHP’lilerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde, ama yaşayıp göreceğiz.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise aday adaylığı sürecinden çok önce bir çok isim konuşuluyordu, fakat İl Başkanı Alpay Özgür’ün süpriz bir şekilde aday adayı olduğunu açıklaması ve İl Başkanlığı’ndan istifa ettiğini Facebook hesabı üzerinden açıklaması ile beraber insanlar, aday adaylığını açıklama hususunda tereddüte düştü. MHP Teşkilatı adeta kaynayan kazana dönüştü. MHP’nin yeni İl Başkanı Hüseyin Karabey’in kendini kimseye kullandırmayacak nitelikte bir adam olduğuna ve adamın adamı değil davanın adamı olacağına olan tabanın inancı, parti tabanını bir nebze rahatlatmış olsa da ismi daha ön plana çıkmış, farklı siyasi görüşe sahip insanlardan da oy getirebilecek tanınırlığı ve halktaki karşılığı daha iyi olan bir aday adayı beklentisi hususunda tabanın ümidi nerede ise kalmamıştı. Ancak, gerek Alpay Özgür’ün beyefendi tavırları ve nezaketi, gerekse yeni İl Başkanının duruşunun yanı sıra “Genel Merkez’in kimseye verilmiş sözümüz yok” dediği şeklindeki söylentilerden cesaret bulmuş olsalar gerek yeniden bazı isimlerin aday adaylığı konuşulup tartışılmaya başlandı. Yarın  Burak Sürücü Kurslarının sahibi Muhterem Erol’un aday adaylığı açıklaması yapacağı bilgisi kulağımıza geldi. Yarın Milliyetçi Hareket Partisi’ne ait yeni parti yönetiminin azımsanmayacak gayretleri ile satın alınan ve tadilatı geçtiğimiz günlerde tamamlanan yeni parti binasında yeni İl Başkanı, Merkez İlçe Başkanı ve Alpay Özgür beraberin de olmak üzere Erol’un aday adaylığını ilan etmesi bekleniyor. Bunun yanısıra yine MHP’ye yakınlığı ile bilinen bazı isimler ile tabandan bazı kişilerin görüştüğü ve her an aday adaylığı için ikna edilebileceği bilgisi de kulağımıza gelmekte. Bu söylentiler MHP’de aday adayı sayısının her an artabileceği yönünde bir algı uyandırmakta. MHP ile ilgili kulis derlemelerimi de yine başka bir yazımda daha detaylı olarak vereceğim.

Ak Parti’de ise henüz seçim takvimi açıklanmadı bile. Genel Merkez neyi düşünüyor bilinmez ama seçim takvimini en geç açıklayan parti oldu desek yeridir. Ak Parti’de aday adayı olarak ismi geçen üç ya da dört net isim var. Aday Adayı olma eğilimin de olanların İl Başkanı Mehmet Gün’ü bekledikleri, Gün’ün aday adayı olup olamayacağının kararının Genel Merkez tarafından verilince aday adayı olup olmamaya karar vereceği konuşulan isimler var. Mehmet Gün kendi aday adaylığı durumunun ve Türkiye’deki bütün Ak Parti İl Başkanları’nın da bu husustaki durumunun da netleşeceği toplantı için Ankara’da bulunuyor. Cuma gününe dek toplantıların nihayet bulacağı ve Mehmet Gün’ün İl Başkanı olarak, partiyi seçime götürmesi mi istenecek? Yoksa aday adayı olup olmama kararı kendisine mi bırakılacak? sorusunun cevabının bu Cuma gününe kadar netleşmesi bekleniyor. Bu yüzden Ak Parti’de heyecanlı bir bekleyiş sözkonusu diyebiliriz. Ak Parti’deki kulisleri de sizlerle çok yakında paylaşacağım.

İsmi geçen üç siyasi partinin de aday adaylarına başarılar dilerim saygılarımla…

Kaynak: Uşak Haber Merkezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!