İçeriğe geç

AKP’nin 3-0 Ütopyası!

Son günlerde AKP tarafından adeta sloganlaştırılan “3-0” söylemi, yani, Uşak’ın çıkardığı üç milletvekilinin üçünü de AKP’nin alacağı iddiası “bu bir hayal mi yoksa gerçekleşmesi mümkün olabilecek bir hedef mi” sorusunu irdeletmek zorunda bıraktı.
Her siyasi parti seçime girerken muhakkak bir hedef belirler. Ve asla “seçimi kaybedeceğiz” gibi bir ön kabulle seçime girmez. Bu siyasetin doğasında vardır ve herkes bunu saygı ile karşılar. Her ne kadar kazanma şansları olmasa da siyasilerin “biz kazanacağız” söylemlerine müsamahalı davranırlar. Ancak bu söylemler ve iddialar kulakları yırtarcasına tekrarlanır, seçmeni psikolojik baskıya maruz bırakmaya yönelik hale gelirse rahatsız edici bir durum oluşur. Bu da siyasette istenmeyen hoşnutsuzlukların ve gerginliğin oluşmasına zemin hazırlar.
Son günlerde Ak Parti Uşak Teşkilatı, 3. Sıra Milletvekili Adayı Hazim Sesli’nin şahsında şekillendirmeyi tercih ettiği bir propaganda yürütmekte ve adeta seçmenin oyunu cebine koymuşçasına üç vekilin üçünü de Ankara’ya gönderecekleri iddiasını ısrarla tekrar etmekte…Bu iddia ve üslup Uşak’ın siyasi havasını bozmakta ve seçim atmosferinin barış, huzur ve dostane ortamını yaralama noktasına doğru gitmektedir.
Bu nedenle bu yazıyı kaleme almak istedim. Öncelikle matematiksel olarak Uşak şartlarında üç milletvekilini de çıkarmanın imkansıza yakın bir zorlukta olduğu gerçeğinin bazı çevrelerce ya bilmezden gelerek ya da gerçekten bilmeyerek gizlendiğini ifade etmeliyim. Bu nedenle Milletvekili Seçim Kanununa göre 3-0 almanın rakamsal olarak nasıl mümkün olacağının tablosunu ortaya koyma ihtiyacı duydum.
İşte kanun maddesi ve tablo…

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu 34. Maddesi:
“Seçime katılmış siyasî partilerin ve bağımsız adayların adları alt alta ve aldıkları geçerli oy sayıları da hizalarına yazılır. Siyasî partilerin oy sayıları, önce bire, sonra ikiye, sonra üçe … ilâ o çevrenin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Elde edilen paylar ile bağımsız adayların aldıkları oylar ayırım yapılmaksızın en büyükten en küçüğe doğru sıralanır. Seçim çevresinden çıkacak milletvekili sayısı kadar bu payların sahibi olan partilere ve bağımsız adaylara rakamların büyüklük sırasına göre milletvekili tahsis olunur.”
22 Temmuz 2007 Miletvekili Genel Seçimi sonuçlarına göre barajı aşan partilerin oyları ve milletvekili çıkarması için gereken rakamların tablosu:
AK PARTİ
CHP
MHP
Aldığı Oy
85.534
44.483
38.730
1’e Bölünmüş Hali
85.534
44.483
38.730
2’ye Bölünmüş Hali
42.767
22.242
19.365
3’e Bölünmüş Hali
28.511
14.827
12.910
Üç milletvekili çıkaran ilde bir siyasi partinin üç milletvekilini kazanması için en yakın rakibinin 3 katından 1 fazla oy almalıdır. Örneğin, 22 Temmuz seçimlerinde Uşak’ta birinci çıkan AKP’nin üç milletvekilini de kazanması için;
          En yakın rakibi CHP’nin oyunun 3 katından 1 fazla alması (133.450 oy)
          Ya da en yakın rakibinin, AKP’nin oyunun 3’e bölümünden 1 eksik alması (28.511 oy)
gerekirdi.

Hükümetin politikalarının, AKP milletvekili adaylarının, sıralamanın ve çalışmaların değerlendirilmesi, CHP ve MHP adaylarının etkin isimler olması ve hızlı bir şekilde devam eden seçim çalışmaların 12 Haziran’da sandık sonuçlarını ne derece etkileyeceği, 3-0 hayalinin neresinde olunduğu bir sonraki yazıda olacaktır.

    

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!