İçeriğe geç

AKP’nin 3-0’lık Ütopyası Gerçek Olabilir Mi? (2)

AKP’nin Hazim Sesli’nin şahsında yürüttüğü Uşak’tan “üç milletvekilinin üçünüde kazanma” söylemini, bu yöntemle seçmen üzerinde nasıl bir psikolojik etki yaratmaya çalıştığını ve Uşak’tan 3-0’ı kazanmanın nasıl mümkün olacağını ya da olamayacağını bir önceki yazıda rakamlarla ifade etmiştim.
Bu yazıda ise yerel bazda siyasi gelişmeler ve kişiler üzerinden hareketle, Uşak’ta bugünkü konjektüre göre hangi partinin kaç vekil çıkarabileceği hakkındaki öngörümü paylaşacağım. Ayrıca AKP’nin bu çabalarının seçmen üzerinde bırakmak istediği etkinin tam tersi nasıl bir anti-pati oluşturduğunu sizlerle paylaşacağım.
12 Haziran 2011 seçimlerine yaklaşıldığı şu günlerde, AKP’nin bazı basın-yayın kuruluşlarına gönderdiği ve kendisinin hazırlayıp paket hale getirerek yayımlattığı “ısmarlama haberlerle” halk üzerinde bir psikolojik baskı oluşturma gayreti içerisinde olduğu gözlemlenmekte…
Haberinin içeriği ve resimlerinin hep aynı olduğu “Hazim Sesli İşçilere Çay Simit Ismarlayıp Sohbet Etti, Hazim Sesli Hem İşçiyle Hem Köylüyle Birlikte, Sesli: Köylümüz  Bizi Bağrına Basıyor Dedi, Sesli İşçilerle Simitini Paylaştı, Sesli Sanayicilerle Buluştu, Sesli’ye Davullu Zurnalı Karşılama, Hazim Sesli’den Mesut Apaydın’a Özür, Sesli’den Kıskandıran Siyaset, İbrahim Karahallı: Adaylar İçinden Sesli Gibi Bir Sanayici Olmasından Memnunuz, Sesli ve Milletvekili Adaylarından Çıkarma, Uşaklı Aday Sesli Ata Bindi, Hazim Sesli Bilardo Oynadı, Sesli: Üç Top Bilardo Oynayıp Üç Çıkaracağız Dedi, Sesli’den Banaz Belediye Başkanı’na Ziyaret, Uşaklı Vekil Adayı Sesli’nin İlk Atağı” vs vs. gibi asparagas başlıklarla yayımlanan bu hazır haberleri okuyanlar gülerek ve acıyarak takip ediyorlar.
Yerel basının düştüğü bu içler acısı durumu bir kenara bırakarak biraz da Uşak siyasetini konuşalım. 3-0 gerçek olabilir mi?

AKP’nin Hazim Sesli’nin şahsında propagandasını şekillendirmesi ve diğer ilk iki adayı pasifize etmesi AKP tabanında dahi bir rahatsızlık oluşturmakta… Uşak’ta İcra Müdürlüğüne 4. İcra’nın açılacak kadar icra davalarının sayılarında patlamanın yaşandığı, özellikle ekonomik nedenlerin etken olduğu boşanma oranının hat safhalara çıktığı, çiftçinin tarlalarını ekmeyi bile bıraktığı, üreticinin, esnafın vergisini ve Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlandığı bir ortamda, zaten iktidar partisi olması hasebiyle puan kaybetmektedir. Bunun üzerine bir de AKP Uşak Teşkilatı’nın yerel bazda da bu tür hatalar yaparak kendi işini zorlaştırmasına rağmen “3-0”  söylemini ısrarla dillendirmesi de kendilerini gülünç duruma düşürmektedir.
AKP’nin ülke genelinde ve Uşak’ta bu derece kan kaybetmesi ile birlikte diğer partilerinin milletvekili adaylarının konumu da AKP için dezavantaj olmaktadır.
CHP milletvekili adayı Veteriner Hekim Mustafa Aydın’ın mesleğinden dolayı sürekli köylerde köylülerle iç içe olması, gerek işi gerek kişiliği ile kendisini sevdirdiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle AKP’ni oy deposu olarak gördüğü köylerde işi zor olacağa benziyor. Bununla birlikte CHP aday adaylarının tamamının çalışması, kadın ve gençlik kollarının aktif olarak seçim çalışmasına katılması, İsmail Demirel’in tabanda sağladığı sinerji ile beraber yeni il başkanı ve merkez ilçe başkanının olgun tavrının kuşatıcılığında birlik ve beraberlik görüntüsü sergilemeleri güçlü görünmelerine sebep olmaktadır.
MHP milletvekili adaylarından Metin Deniz Savaş ve Filiz Cabut Yüksel’in Eşme’li olması Eşme halkının her seçimde hemşehrilerine öncelik verdiği gerçeğinden hareketle Eşme’de MHP’yi şanslı kılıyor. Metin Deniz Savaş’ın soğukkanlı, itidalli ve dik duruşunun beyefendi tavırlarıyla şekillenmesi seçmen üzerinde olumlu etki bırakmakta… Uşak merkezinde ise Emine Yıldırım ismi özellikle esnaflar tarafından hanımefendi, cana yakın bir kişilik ve başarılı, dürüst, saygın bir iş kadını olarak değerlendirilmekte ve bu nedenle tercih sebebi olmaktadır.
Milli Mutabakat İttifakı olarak ilan edilen, ANAP ile birleştiği bilinen Demokrat Parti ile Bağımsız Türkiye Partisi ve Genç Parti’nin yaptığı seçim ittifakı ile DP’nin varolan 10.000 oyunu en azından muhafaza edeceği hatta artırabileceği de göz ardı edilemez bir gerçektir.
AKP milletvekili adaylarından İsmail Güneş’in başarılı bir başhekimlik süreci , Mehmet Altay’ın parti tabanında sevilmesi sebebiyle oy verebilme ihtimali olan seçmenin 3. sıra adayı Hazim Sesli’nin ön plana çıkarılması ve ilk iki adayın silik bir havada sunulması kafalarını karıştırmaktadır.
Nitekim Uşak’ın ihtiyacı olan karizmatik, sosyal yönü güçlü, Uşak’ın hakkını Ankara’da arayabilecek kararlılık ve dik duruş sahibi milletvekilidir.
Bu yazdıklarımın ışığında oluşan şahsi kanaatim,Uşak’tan çıkacak milletvekili sayıları 1-1-1; illaki bir parti 2 vekil çıkaracaksa bu, ya CHP ya MHP olacaktır.
Herşeye rağmen, yapılacak olan seçimin ve sonuçlarının ülkemize ve kentimize hayırlar getirmesini temenni ederim. Sevgiyle kalın…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!