İçeriğe geç

AKP’nin Emekli Uşak Milletvekilleri İçin Giden Gelmiyor Acep Ne İştir Türküsü Hediye Ediyorum!

Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen yasanın ardından kamuoyunun gündemine gelen Uşak’ın emekli Milletvekilleri’nin bir çoğu Uşak’a dönmüyor. Şu an ne iş yapıyorlar biliyor musunuz?

Türkiye geçtiğimiz günlerde bir gece yarısında çıkartılan Milletvekili ve Emekli Milletvekillerinin Maaşlarına yapılan zammı tartıştı. Ben Milletvekillerine yapılan zamdan ziyade emekli milletvekillerine yapılanı açıkçası içime hiç sindirememiştim. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’n veto etmesi ile beraber rahat bir nefes aldım doğrusu.


Veto olmasaydı, 2012’de 8.040 TL 
olacak milletvekili emekli aylığı tutarı, köşkün tahmini bütçe rakamlarına göre 2013’te 8.720 TL, 2014’te ise 9.440 TL’ye ulaşacaktı. Gül’ün itirazı çerçevesinde vetolu maddenin yasa metninden çıkartılmasının ardından milletvekili emekli aylıkları hesabında yüzde 60 yerine yüzde 42 oranı geçerli olacak. Bu çerçevede de 2012’de 5.628 TL olacak emekli milletvekili aylığı tahmini bütçe rakamları çerçevesinde 2013’te 6.104 TL’ye, 2014’te de 6.608 TL’ye yükselecek.

Bu sırada Uşak’lı emekli Milletvekillerinin şu anda nerede oldukları ve ne işle meşgul oldukları sorusu aklıma takıldı. Küçük çaplı bir araştırma yaptım. Yaşımın genç olması sebebi ile çok eskilere gidemedim ancak son üç dönemi inceleyebildim. Halen hayatta olan ve bilgilerine ulaşabildiğim eski dönemlerde milletvekilliği yapmış emekli milletvekillerinden Hasan Karakaya Uşak’ta… Bir de ANAP Milletvekili Mümtaz Güler halen Banaz’ın Kaplangı köyünde ikamet ediyor.

21. Dönem Milletvekilleri Hasan Özgöbek, Mehmet Yaşar Ünal ve Armağan Yılmaz; Hasan Özgöbek’in daha çok Uşak’ta ikamet ettiği bilgisine eriştim. M. Yaşar Ünal‘ın da yine Uşak’ta ikamet ettiğini öğrendim. MHP Milletvekili Armağan Yılmaz‘ın ise daha çok Ankara’da kaldığı zaman zaman Uşak’a gelip gittiği bilgisine ulaştım.
22. Dönem Milletvekilleri Ahmet Çağlayan, Alim Tunç ve Osman Coşkunoğlu; CHP Milletvekili Osman Coşkunoğlu’nun Uşak’ta ikamet ettiğini öğrendim, ayrıca telefonda bizzat teyyit ettirdim. Ahmet Çağlayan Uşak’a hiç dönmedi, halen Ankara’da avukatlık yaptığı bilgisine ulaştım. Alim Tunç ise emekli olduktan sonra Sağlık Bakanlığı’nda müsteşarlık görevine getirildi. Halen Ankara’da ikamet ediyor. Ancak şunu belirtmek durumundayım; AlimTunç’un Uşak’la halen bağlarını kopartmadığı Uşak’ta bazı STK lar aracılığı ile hizmet etme gayreti içinde olduğu ayrıca Uşak siyasetine de zaman zaman müdahil olduğu da konuşulmakta.

23. Dönem Milletvekilleri, Mustafa Çetin Nuri Uslu ve Osman Coşkunoğlu; Mustafa Çetin Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu. Halen Ankara’da ikamet etmekte. Nuri Uslu ise yine Ankara’da ve kendisinin Orman Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı ya da Müsteşarlık gibi bir göreve getirilmeyi beklediği edindiğim bilgiler arasında.
Özellikle Akparti’nin 4 Milletvekili’nin 4’ünün de Uşak’a dönmemiş olması Uşak’lılarında gözünden kaçmamışa benziyor. Görüştüğüm bir çok insan ne iş yaptıklarını bilmese de halen Ankara’da ikamet ettiklerinden haberdar. Bazı kesimler, Milletvekillerinin Ankara’da değişik görevlerde kalmasını doğru buluyor ve destekliyor. Ankara’da görev almalarının Uşak adına sevindirici olduğunu, hizmetin gelmesine katkı sağlayabileceğini savunanlar da var. Bazı kesimler ise Uşak Milletvekillerinin Ankara’da kalmasının kendilerinin şahsi başarısı olarak yorumluyor ve bu durumu Uşak siyaseti açısından bir kazanç olarak görüyor. Tabi ki bu durumdan rahatsız olanların sayısı da azımsanmayacak derecede. Milletvekillerinin halen Ankara’da kalmasınıyadırgayanlar, hatta afedersiniz “göz doymazlığı olarak yorumlayanlar bile var. Tabi ki Sayın Milletvekillerimizin nerde kalması gerektiğine biz karar verecek ya da bu konudaki takdirlerine burnumuzu sokacak değiliz. Ancak hazır emekli milletvekillerine kıyak diye bahsedilen yasa tartışılırken bu konuya da gazeteci olarak değineyim istedim.

Son bir hatırlatma: 1923 yılında TBMM. tutanaklarında kayıtlara geçen bir diyalog şu şekilde gelişiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e soruyorlar; Paşam Milletvekili maaşlarını düzenleyeceğiz, ne kadar olsun?

Atatürk cevap veriyor: Öğretmen Maaşlarını geçmesin…


İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!