İçeriğe geç

Belediye Başkanı ve 12 Meclis Üyesi Avusturya’daki Uşak’lılar Gecesi İçin Uçtu

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve beraberindeki 12 Belediye Meclisi Üyesi bu sabaha karşı İzmir’e hareket etti. Sabah 8.00 uçağı ile önce Almanya’nın Münih Kentine inecek olan Başkan ve beraberindeki heyet daha sonra Avusturya’ya geçecek.

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, 4’ü Ak Parti’li 4’ü MHP’li, 2’si CHP’Lİ VE 2’si Bağımsız toplam 12 Belediye Meclisi üyesinin yanısıra 4 Belediye çalışan ile birlikte Avusturya’da düzenlenecek olan Avrupa Uşak’lılar gecesine katılacak.

Geçtiğimiz yıl da aynı gezi düzenlenmiş ve 9 meclis üyesi katılmıştı. Bu yıl ne hikmetse bu sayı 12’ye yükseldi. Tabi ki Avrupa’daki hemşehrilerimiz de bizim birer parçamızdır ve onları da onure etmek bağlarımızı onlar ile kuvvetli tutmak politikacılarımızın da başta biz basın mensupları olarak tüm Uşak halkının da vazifeleri arasındadır.

Ancak, hem yol masraflarının Belediye bütçesinden ödendiği hem de Meclis üyeleri ve Başkan’ın harcırah almak için Meclis kararı alınarak görevliymiş gibi gidilmesi şahsen benim yadırgadığım bir durumdur. Üç gün süren bu gezi boyunca, otel ve yemek masraflarının organizatörler tarafından karşılandığı bilinen Meclis Üyelerinin üstüne üstük Belediye bütçesinden yaklaşık 1000’er Lira harcırah alacak olduğunu ve bu gezinin aynısının geçen yıl da yapıldığını Uşak halkı bilse acaba hakkını helal eder mi?

Sayın Başkan ve Meclis üyelerimiz bu yazıyı okuduklarında bize yine yaramaz çocuklar haddi aşmış diyebilirler, ancak biz zaman zaman haddi aşmaya devam edeceğiz. Zira halkın haber alma özgürlüğünün yanısıra, olaylara bakış açılarını dile getirmek, halkın kulağı olabildiğimiz kadar aynı zaman da sesi de olmak vazifelerimiz arasındadır diye düşünüyorum. Bu vazifemizi en mükemmel şekilde yerine getirdiğimiz söylenemez elbette. Elbette zaman zaman hatalarımız ya da eksiklerimiz olacaktır, ancak medyanın aynı zamanda toplumun bir aynası da olduğunu gözden kaçırmamak lazım diye düşünüyoruz ve zaten bize gelen eleştirisel yorumlara da seviyesi çok düşük veya manipule maksatlı olmadığı sürece onay vermekten asla imtina etmiyoruz. Tabi ki yazdıklarımız zaman zaman birilerini rahatsız edecek ki sonuca varılsın. Ancak ben eleştirdiğimiz kişilere yayın politikamızı bir sade vatandaş gözü ile takip etmelerini tavsiye ediyorum. Eminim o zaman keyif alacaklar bizi izlemekten ve eleştirilerimizin aslında yapıcı olduğunu ve halkın duygu ve düşüncelerine tercüman olma vazifesini yerine getirdiğimizi farkedeceklerdir.

Her neyse konumuza geri dönelim va yazımızı daha fazla uzatıp sıkmadan tamamlayalım en iyisi. Başta da söylediğim gibi gurbetçilerimizi yok saymamalıyız zira onlar bizim Avrupa’daki sesimiz, gözümüz kulağımız ve gönüllü elçilerimiz. Onların da memleketlerini yöneten insanları tanımaya o insanlarla birlikte vakit geçirmeye ve onları misafir etmeye elbette hakları var. Kaldı ki gösterdikleri ve gösterecekleri misafirperverlikten zerre kuşku duymuyoruz. Belediyemizin harcayacağı bir miktar para elbette o insanların mutluluğu için değer. Ama bence Meclis Üyelerimizin de hiç değilse harcırahları almaması ve böylece bir fedakarlık örneği göstermesi gerekir diye düşünüyorum. Mesela geçtiğimiz yıl Serhat Eren cebinden ödeyeceğini söylemişti masrafları gerçi söylediği gibi cebinden mi verdi? Bilemiyorum araştırmışta değilim, ancak şayet masraflarını gerçekten kendi özel bütçesinden ödemişse şık bir davranış sergilemiş oldu diye düşünmekteyim.

Maksadım kesinlikle Avusturya’daki Uşaklılar Gecesi’ne gölge düşürmek ya da Başkan ve Meclis üyelerinin keyfini kaçırmak değil. Asla böyle bir düşünce içerisinde değilim, ancak köşe yazarlığı da işte böyle bir şey. İnsana en olmaz zamanlarda en olmaz sözleri söylemeye mecbur ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun ekmek parası için gurbette yaşamaya mecbur olmuş tüm gurbetçi hemşehrilerimi hürmet ve sevgi ile selamlıyor, Avusturya’daki Avrupa Uşaklılar Gecesi’nin en güzel şekilde yaşanmasını ve kaynaşmaya birlik beraberliğe ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. Esenkalın…
 

Kaynak: Uşak Haber Merkezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!