İçeriğe geç

Büyük Kongre Öncesi Uşak MHP Kaynayan Kazan

 Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Kongresi öncesinde oldukça hareketli günler yaşamıştı. Kongre sürecinden sonra gerek İl gerekse Merkez İlçe yönetiminin takındığı olumlu ve vakur tavırlar ortamı durultmuştu ki Koray Aydın’ın Genel Başkan adayı olması ile beraber yeniden hararetli ve hareketli günler yaşanmakta.

MHP Uşak Teşkilatı’nda Merkez İlçe ve İl kongrelerinin ardından sular durulmuş tabandaki problemler büyük ölçüde halolmuş gibiydi. Herkes savaş baltalarını gömmüş ve birlik beraberlik adına tabanda umutlar doğmuştu hatta. Ancak Koray Aydın’ın Genel Başkanlığa adaylığının söz konusu olması Uşak’ta düzenlenen bir iftar yemeğine katılması ile birlikte taban adeta bu kongreye odaklandı ve Uşak’ta hemen her Milliyetçi Hareket Parti’li Genel Başkanın değişmesi gerekiyor ya da gerekmiyor tartışmasının içinde buldu kendini. MHP İl Başkanı Alpay Özgür’ün yönetimini ve büyük kongre delegelerini de yanına alarak Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanında olduklarını açıklaması harareti biraz olsun söndürdü ancak suları tamamen durultmaya yetti diyemeyiz.

Bilindiği gibi İl Kongresi sırasında son derece yerinde bir karar alan Alpay Özgür, Büyük Kurultay Delegelerini ilçe başkanlarından yazmıştı. Böylece olası dedikodularında önüne geçmiş oldu ve takdir topladı. Ancak Koray Aydın’ın adaylığını ilanı ile beraber bazı ilçe başkanlarının Aydın’a oy vereceği iddiası kulislerde fısıltı gazeteleri yolu ile yayıldı. Merkez İlçe kongresi öncesinden beri isimleri muhalif grup olarak anılan ve başlarını Erdoğan Varol, Üniversite’de öğretim görevlisi olan bir isim ile yine Üniversite’de memur olarak görev yapan ve Ülkü Ocaklarında etkinliği ile tanınan bir başka ismin çektiği grubun tabanda ciddi bir sinerji oluşturduğu ve Koray Aydın’ın lehine kamuoyu oluşturduğu söylenemese de Genel Başkanın değişiminin gerekip gerekmediğini tartışmaya açma hususunda müktedir olduğu aşikar. Koray Aydın isminin delegeler üzerindeki etkisinden emin değilim ancak parti tabanında bu ismin heyecan yarattığı da inkar edilemez bir gerçek.

4 Kasım tarihinde yapılacak olan Kurultayda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Uşak delegesinin tümünün oyunu alıp alamayacağı resmi ağızlardan yapılan açıklamalara rağmen netlik kazanmamışa benziyor. Bahçeli Uşak’taki Kurultay delegelerinn oyunun tümünü alabilir belki ama Uşak’ta tabanın bu konuyu başka illerde olmadığı derecede hararetle tartıştığı da bir gerçek.

Bu arada bir önceki MHP Kulisleri ile ilgili yazımda MHP içinde bir çok ismin belediye başkanlığına adaylık için hazırlandığını belirtmiştim. Tabiki kurultaydan çıkan sonuç aday adaylığı düşünen isimlerin kararını etkileyecektir. Ancak kurultayın sonucunun yine Bahçeli’nin istediği gibi sonuçlanmasının beklendiği de göz önünde bulundurulursa adaylar hazırlıklarını sürdürmekte. Kulislerde ismi şimdilik açıklanmayan bir flaş ismin adaylığı konuşulmakla beraber, İl Genel Meclisi Üyesi Uğur Avcı, Burak Sürücü Kursları sahibi Muhterem Erol adaylık için iştahlı isimler olarak konuşulurken, geçtiğimiz günlerde BARO Başkanı seçilen Baki Kantar’ın da öteden beri aday olabilme ihtimali konuşulmakta. Bu arada geçtiğimiz seçimlerin en dikkat çekici isimlerinden birisi olan MHP 3. Sıra Milletvekili adayı Emine Yıldırım’ın da aday adayı olması için tabanda bazı isimlerin kapılarını aşındırdığı kulağımıza gelen kulis bilgileri arasında. Ayrıca İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muhammed Gür’ün de ortamı uygun görürse adaylığını açıklayabileceği MHP kulislerinde yankılanan sözler arasında.

Büyük Kongreye sayılı günler kala derlediğim kulisler şimdilik bunlar. Büyük Kongre sonrası hem kongreyi değerlendirdiğim hem de şu an sizlerle paylaşmadığım yeni kulis bilgilerini sizlerle paylaştığım bir başka yazıda buluşmak ümidi ile hoşçakalın…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!