İçeriğe geç

CHP Açıldıkça Kapanıyor Farkında Değil; Uşak Teşkilatı Sessizliğini Koruyor

CHP’de önce Haziran ayı başında ortaya çıkan Kürt Açılımı, ardından Hüseyin Aygün’ün sözüm ona kaçırılma ve elçi olarak seçilme tiyatrosu şimdi de Mütedeyyin açılımı zırvalamaları tabanda ciddi rahatsızlıklara sebep olurken ne Genel Merkez’den ne de Uşak’tan konuya ilişkin tatmin edici açıklamanın gelmemesi hayli manidar.

 Deniz Baykal’a kurulan kaset kumpasının ardından genel başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu’nun geldiği Cumhuriyet Halk Partisi’nde Kılıçdaroğlu’nun gelmesi ile beraber ciddi değişim rüzgarları esmeye başladı. Her fırsatta Atatürk’ün partisi olduğunu, Cumhuriyetin teminatı olduğunu belirten CHP’deki son günlerdeki gelişmeler, kanaatimce bu Partinin; Atatürk’ün çizgisinden kayma eğiliminde olduğuna ilişkin ciddi kaygılara sebep olmakta.

Geçtiğimiz Haziran ayının başında iki enteresan isim CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Faruk Loğoğlu sözde kürt meselesinin çözümüne ilişkin on maddelik bir mekanizma önerisini TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu.

Faruk Loğolu ABD’de eğitim görmüş halen Türkiye-ABD Dostluk Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olan 2010 yılı sonunda PM Üyeliğine getirilmiş bir isim. Enteresandır aynı isim Hüseyin Aygün’ün sözde kaçırılma hadisesinin ardından yaptığı açıklamalarla ilgili olarak “Zor şartlar altında, ailesine henüz kavuşmuş bir milletvekilinin kendi görüşüdür. Parti görüşü değildir. Kendisi bir milletvekilimizdir. Elbette sözlerinin bir ağırlığı vardır ama söyledikleri kişisel görüşlerdir” şeklinde görüş beyan etmiş ve Aygün’ün konuşmalarının bir nevi gündemde kalmasını sağlamıştı.

Kürt açılımını Çiçek’e sunan bir diğer isim ise AKP’nin Kürt Açılımının startı olan ve tüm Türkiye’de geniş tepkilere sebep olan Habur’dan giriş yapan bir grup PKK’lının avukatlığını üstlenmesi ile gündeme gelen daha sonra CHP’ye üye olarak Parti Meclisi’ne giren ardından da Milletvekili olan Diyarbakır Eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu idi. Bu iki ismin bir araya gelerek bu paketi Çiçek’e sunmasını ben şahsen oldukça manidar buluyorum.

Ardından Türk Milletinin vicdanlarında kara bir leke bıraktığını düşündüğüm CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün sözde kaçırılma olayı ve hemen akabinde Aygün’ün yaptığı açıklamalar CHP ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini artırmış ve parti tabanında da ciddi rahatsızlıklara sebep olmuştu.

Şimdi de CHP’nin gündeminde Mütedeyyin açılımı var, (Mütedeyyin Türk siyasetinde sıklıkla kullanılan ve dinini her hangi bir siyasi yada ticari çıkara alet etmeksizin kendi içinde yaşayan samimi dindar anlamına gelen bir sözcük) CHP bu açılım ile sözde din düşmanı olmadığını ifade edecek. Ancak içeriğine baktığımızda yani eski Parti Meclisi üyesi İlahiyatçı Muhammet Çakmak’ın ifadelerinden anlaşılanlara baktığımızda bu açılım, tamamen ılımlı islama yeşil ışık yakma  Amerika’ya ve Fethullah Gülen’e tabiri caizse el sallama (yaranmaya çalışma dikkatini çekme) hareketi gibi görünüyor. (Muhammet Çakmak geçtiğimiz kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinden aday olmasına rağmen tabandan veto yemiş ve Parti Meclisine anahtar listede olmasına rağmen seçile(me)meyi başaran isim olmuştu.)

Fethullah Gülen hareketi için Türkiye’nin gücü ve bir büyük gelecek projesi olarak nitelendirdiği konuşmasında Çakmak Mütedeyyin açılımı için Ekim sonu yada Kasım başı gibi Konya’da toplantı organize edeceklerini de söylüyor. Ben Şahsen Genel Merkez’deki bu türden politik sapmaların Atatürk’ün çizgisinden CHP’nin kaydığını çok net söyleyebilirim. Tabanda da görüştüğüm bazı isimlerin bu türden kaygılar içerisinde olduğunu müşahade ettim.

Bu arada geçtiğimiz kongre de göreve gelen CHP’nin Uşak’taki Merkez İlçe ve İl Teşkilatlarının garip sessizliğini sürdürdüğünü de belirtmeden geçemeyeceğim. Uşak’ta o kadar eleştirilmesi gereken hadise varken garip bir şekilde muhalefet görevini Uşak Haber Merkezi’ne yıkmış havasında olan CHP Yöneticilerine bu vesile ile sesleniyorum. Ülkemin her yerinde yangın var Anadolunun her köşesi yanıyor lütfen kendinize gelin, ve oturduğunuz koltukların hakkını verin. Bir küçük dipnot; Son günlerde tepede meydana gelen yazımda bahsettiğim gelişmeler hakkında Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın ve parti teşkilatının ne düşündüğünü de kamuoyu merak ediyordur diye düşünüyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!