İçeriğe geç

CHP Tabanının İl ve Merkez İlçe Yönetimleri İle İmtihanı (CHP Kulisleri)

Uşak’ta Cumhuriyet Halk Parti’li seçmen adeta hem genel merkez hem de il ve ilçe yönetimi tarafından adeta sınanıyor.Parti tabanı hem Genel Merkez’den hem de Uşak’ta yönetim kademesinde bulunanların genelinden şikayetçi gibi görünüyor. İşte O Şikayetler.

Uşak’ta Cumhuriyet Halk Partisinin gerçekten dinamik ve sadık bir tabanı var, ayrıca partiler içinde aktif çalışmalara katılım noktasında en elverişli taban da hiç şüphesiz CHP’nin. Eğitimli, kültürlü, gerçekten birikimli ve birikimini pazarlayabilecek hatiplikte insan sayısı bakımından da aslında CHP’nin oldukça şanslı olduğu söylenebilir. Bütün bunlara ilave olarak Kadın Kolları ve Gençlik Kolları da toparlayıcı isimlerin yönetimlere getirilebilmesi halinde oldukça hareketli bir yapıya bürünmeye müsait. İl ve İlçe Yönetimlerinin parti tabanını haberdar ettiği hemen her etkinlik son derce kalabalık bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. En son Muharrem İnce’nin de katılımı ile gerçekleştirilen yemek organizasyonu da bunun en bariz örneklerinden. Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde Ak Parti’ye en yakın rakip olabilecek parti olan CHP’nin bir an önce eksiklerini gidermesi ve hatalarından vazgeçmesi temennisi ile gördüğüm yanlış ve eksikleri kulislerden derlediğim kadarı ile kamuoyunun ve kendilerinin takdirine sunmaya çalışacağım.

Bilindiği gibi CHP Son yapılan genel seçimler öncesinde yapılan ön seçim nedeni ile parti tabanını hareketlendirme noktasında ciddi bir ivme kazanmıştı. Ön seçimler hiç şüphesiz ki partinin dinamizmini artırıyor ve katılımcı demokrasiyi de sağlıyor. Ön seçimin yapıldığı illerdeki Milletvekilleri de parti tabanına daha yakın duruyor. Zira o vekili oraya getiren Genel Merkez’den ziyade parti tabanı ve Milletvekilleri de bu bilinçle hareket edebilecek insanlar. Neyse, CHP Dilek Akagün Yılmaz aleyhinde başlatılmak istenen kara propagandalar ve haksız eleştiri ve iftiralara cevap verme ve adayına sahip çıkma refleksi sebebi ile genel olarak seçim sürecinde başarılı bir çıkış yakaladı. Seçimlerden hemen sonra yapılan kongrelerde özellikle merkez ilçe kongresi öncesi üç listenin çıkması ilk bakışta olumlu sonuçlar doğurdu gibi gözükse de tabanın asıl talebinin sandığa yansımamış olması tabanda bir hüzün sebebi oldu.

Zira CHP tabanının yıllardır asıl olan talebi Uşak’ta hizipçiliklere şahsi hesaplara son verilerek birlik beraberliğin sağlanmasıydı. Ancak partinin ileri gelenleri malesef bu çağrıya yine kulak tıkamışlar ve bir türlü ortak liste çıkartamamışlardı. Kanaatimce Mustafa Aydın’ın listesi değilse bile Fuat Yılmaz’ın önderliğini yaptığı ekibin listesi ile İsmail Demirel ve arkadaşlarının oluşturduğu ekibin listesi pekala birlikte liste çıkartabilirlerdi ve bu durum bence ciddi bir sinerjiye dönüşebilirdi. Netice de olan oldu, yine birliğin sağlanamadığı bir kongre gerçekleşti.

Kongrenin ardından göreve gelen Merkez İlçe ve İl Yönetiminin henüz bir basın toplantısı bile düzenlememiş olması çok enteresan. Gündeme ilişkin doğru dürüst bir basın açıklaması dahi yapma zahmetine girmeyen İl İlçe yönetiminin bu tavrını anlamak mümkün değil. Özellikle Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen’den tabanının çok ciddi şikayetleri var ve artık bunlar yüksek perdeden dillendirilmeye başlandı. Bilen’in parti içindeki birlikte hareket edebilme ahengine zarar verdiği iddia edilmekte ki hiç Milletvekili Yılmaz ile yan yana görünmemesi bunun en bariz göstergesi olarak göze çarpmakta. Dilek Yılmaz’a konuyu sorduğumda konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınsa da başka kaynaklardan Yılmaz’ın her etkinlikte tüm yönetimi olduğu gibi Bilen’i de davet ettiği ancak Bilen’in, mahalle yada köy ziyaretlerine katılmadığı bilgisine eriştim. Ayrıca Bilen’in telefonlarını açmaması ya da geri dönüş yapmaması da ciddi bir sıkıntı sebebi ki bizde Uşak Haber Merkezi ekibi olarak hafta içi yada hafta sonu günün aranabilir saatlerinde kendisini defalarca aramamıza rağmen telefonlarımızı açmadığına şahitlik ettik. Hatta geçtiğimiz hafta sonu Uşak Haber Merkezi ekibinden bir arkadaş yolda tesadüf ettiği İl Başkanı Bülent Horasan’a bu durumu ileterek telefon kaydını bile göstermiş. Ancak Sayın Bilen telefonunu açmadığı gibi geri dönmekten bile imtina ediyor bu çok hazin bir durumdur. Sayın Filiz Bilen’e sesleniyorum Sayın Bilen; Kabul etseniz de etmeseniz de medya önemli bir güçtür ve sizlerde siyasiler olarak bu güçten sürekli istifade etmektesiniz. Uşak Haber Merkezi gibi artık Uşak’ın en önemli basını haline geldiği herkesçe konuşulan bir ekibin telefonlarına dahi bakmıyorsanız taban siteminde yerden göğe haklıdır diye düşünüyorum.

Bu arada Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile ilgili de ciddi sıkıntıların olduğu konuşulmakta. Gençlik Kollarında seçimlerden bu yana ciddi sıkıntıların varlığı kulislerde konuşulmakta idi. CHP Gençliğinin rahatsızlıklarını defalarca dile getirmesine rağmen Dilek Yılmaz’ın dışında kimsenin kendilerini dinleme zahmetine bile girmediklerini daha önce Gençlik Kolları üyesi bazı kişilerden duymuştum. Sonuç gençlik kolları bir kangrene dönüştü ve nihayetinde Genel Merkez duruma müdahale etmeye mecbur kaldı. Bilindiği gibi Gençlik Kolları Başkanı Oktay Şenal gençlerin geneli ile arasındaki uyum problemi, telefonlarına çıkmaması gibi sebeplerden dolayı görevinden alındı. Ancak halen Genel Merkez tarafından Gençlik Kollarına her hangi bir atama yapılmadı.

Bunlar gibi bir çok sıkıntı olarak adlandırılan durum, CHP Kulislerinde yankılanmakta, ancak ben bu kadarını kafi buluyorum. Umuyor ve diliyorum ki CHP’nin yönetim kademesi tabanın serzenişlerine kulak verir ve tabanda var olan potansiyel enerji kinetik enerjiye çevrilir ve bu durum yerel seçimlere yansır.

Bu arada CHP Tabanı Belediye Başkanlığı seçimleri için hem ilde hem de ilçelerde önseçim yapılmasını şiddetle istiyor. Genel Merkezin bu kararı vermesinin Uşak’taki seçimlerde CHP’nin daha iddialı olabilmesi bakımından önemi büyük diye düşünüyor ve gözlemliyorum. Kulislerde konuşulanlara göre CHP’de Belediye Başkan Adayı olabilecek isimler arasında İş adamı Naci Yıldırım, ADD Başkanı Dr. Arif Güvenir, Uşak’ın tanınmış ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Ali Türköz, İş Adamı Naci Çavdar, İnşaat Mühendisi Esat Beylerce konuşulmakta. Bir başka yazımda buluşmak dileğiyle esenkalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!