İçeriğe geç

Cumhurbaşkanı’nın Uşak Ziyareti ve Düşündürdükleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül geçtiğimiz günlerde Uşak’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Uşak halkı ve bürokrasisi genel anlamda gerekli misafirperverliği gösterdi diye düşünmekle beraber eksiklerin olduğu da aşikardı. Ziyaretin şöyle genel bir değerlendirmesini yapalım istedik.

26 Yıl aradan sonra kentimizi bir Cumhurbaşkanı ziyaret etti. Bu ziyaret, son dönemlerde kabuğunu zorlayan bir koza misali hareketlenmeler için kendini zorlayan kent sakinleri ve bürokrasi için bir imtihan niteliğindeydi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın kentimizi şereflendirmesini değerlendirdiğimizde genel olarak bu imtihandan geçer not aldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Öncelikle olumsuzlukları bir değerlendirelim.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Uşak ziyareti için ilk önceki hedefinin bir gün kentte kalmak olduğunu ancak Uşak’ta kendisini ağırlayacak altyapı olmadığı gerekçesi ile bu karardan vazgeçildiğini bilmek, Uşak adına oldukça üzücü ve düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentin kalabalık misafir ağırlayabilecek tarzda beş yıldızlı otelinin olmaması yeterli otoparkının ve kalabalık gruplara yemek verebilecek lüks yemek salonu ya da restoranlarının olmaması göze çarpan eksiğimiz olarak bir kez daha karşımıza çıkmış oldu.

Ayrıca kulislerde konuşulduğuna göre Sayın Cumhurbaşkanı’nın OSB Ziyareti planladığı ancak bu ziyareti de OSB’nin yeterli ilgiyi göstermediği gerekçesi ile Cumhurbaşkanlığı protokol müdürlüğünce iptal edilip, yerine Uşak Belediyesinin Atlı Rehabilitasyon Merkezi ziyaretinin konulması da dudak büktürten ve düşündüren bir durum olarak belleğimize kazındı. Cumhurbaşkanı Gül’ün katıldığı yemeğe Belediye Meclisi üyelerinin tümünün çağırılamaması yalnızca grup başkanları ve bayan üyelere yer verilebilmiş olması da kulisler de eleştirilen bir konu olarak göze çarptı. Bu ve bunun gibi bilindik yada ufak tefek denilebilecek küçük aksiliklerin dışında genel olarak son derece başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi diyebiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın memnuniyetini defalarca dile getirdiği ziyaret esnasında en göze çarpan jest Uşak Belediyesindeki Gül’lü karşılama oldu. Cirit müsabakası da yine Cumhurbaşkanımızın keyifli anlar yaşamasına vesile olan bir etkinlik olarak göze çarptı. Uşak Belediyesinin hemen her etkinliğinin gizli kahramanları rolünde olan Özel Kalem Müdürü Tuncay Akbulut ve Kültür İşleri Sorumlusu Doğukan Alsay bu ziyaretin de hem hazırlık hem de gerçekleşmesi aşamasında en etkin rolu oynayan gizli kahramanları ve başarılı figürleri olarak kayda geçti. İşinin ehli ve aşığı yetişmiş eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadığımız bu günlerde tabiki bu gizli kahramanlarında marifet iltifata tabidir kabilinden taltif edilmesi gerek diye düşünüyorum. Ziyaretin organizasyonunu, nerede ise baştan sona kadar üstlenen ve minimum hata ile üstesinden gelen, bünyesinde işinin ehli profosyonel elemanlar barındırması ile tanınan Saha Ajans yetkilileri Alperen Cinci ve Serkan Sağlam’ın da emeği ve mahareti gözden kaçırılmamalı.

Cumhurbaşkanının övgülerine de mazhar olan Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve her zaman koruduğu vakarı ve devlet adamı duruşu ile göz dolduran Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden’de yine bu ziyaretten alnımızın akı ile çıkmamızda katkısı olanların başında yerlerini aldılar. Özellikle Valilik bünyesinde çalışanların son on gün adeta uyumadan ve durdurak bilmeden gayret gösterdikleri bilinmekte.

Basına kapalı gerçekleşmesi sebebi ile gözden kaçan ve fakat Sayın Cumhurbaşkanının olumlu görüşler belirttiğini öğrendiğimiz Uşak Üniversitesi ziyareti de, Üniversitelerin özerk olması ve Cumhurbaşkanlığına bağlı olması hasebi ile faydalı sonuçlar doğuracağa benziyor. Bu ziyaretten Cumhurbaşkanının memnun kalmasını sağlayan ve alnının akıyla çıkan Uşak Üniversitesi Rektörlüğünü de hatırlatmanın yeri geldi sanıyorum.

Bu arada hem trafik akışını hem güvenlik ve asayişi sağlama hususunda üstün bir başarı sağladığı gözlemlenen başta Trafik Şube ve Asayiş Şube Müdürlüğü çalışanları olmak üzere tüm emniyet mensuplarının da bir teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, aslında her ne kadar icracı bir makam da olmasa da Uşak’ın önde gelenlerince belirlenecek ortak bir talep ile bu anlamda bir menfaate de ayrıca dönüştürülebilirdi diye düşünüyorum. Gerçi kulislerden edindiğim bilgiye göre Sayın Milletvekilimiz İsmail Güneş Cumhurbaşkanı Gül’e Hamamboğazı ile ilgili destek istemiş. O anda Sayın Bakan Eroğlu’da yardım ve destek sözü vermiş olması da umut veren bir gelişme.

Umuyor ve diliyorum ki bundan sonra kentimizi ziyarete gelen devlet büyüklerini daha iyi şekilde ağırlar ve bu ziyaretleri, hem kentin tanıtımı hem de gelişimi için bir vesile olarak değerlendirebiliriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!