İçeriğe geç

Fethullah Gülen Papa (Vatikan) İlişkisi!

İslam aleminin hoca nazarıyla ve hüsnüzanla baktığı bir insan olan Fetullah Gülen 1998 yılının başından itibaren, tam da 28 Şubat sürecinin birinci yılında Papalık ile yakınlaşma sinyalleri verdi.

İslam’ın bin küsür yıllık geleneğinde hiç örneği görülmemiş bir şekilde Vatikan tarafından başlatılan “Dinlerarası Diyalog” isimli bir çalışmanın Türkiye ayağı olmayı gönüllü olarak kabul eden Fetullah Gülen’in, Vatikan’a giderek Papa ile yaptığı görüşmede Papa’ya takdim ettiği mektup samimi ve duyarlı Müslümanların yüreklerinde derin yaralar ve zihinlerinde endişeler oluşturdu.

İsminin bile Müslümanı rahatsız etmesi gereken Dinlerarası Diyalog isimli bu faaliyet (İslam’da dinler diye bir kavram yoktur, İslam teolojik olarak varlığını sürdürse de başka sözde dinlerle aynı kefeye konamaz zira her Cuma namazı hutbesinde okunan “Allah indinde tek din İslam’dır” ayeti bunun delilidir) Vatikan tarafından başlatılmış olup, gayesi devrin Papasınca kısaca, dünyayı Hristiyanlaştırmak şeklinde açıklanmıştır.

Papalığın Dinlerarası Diyalog ve diyaloğun maksadıyla ilgili açıklaması için tıklayın.

Papalığın bu açıklamasına karşın Sayın Fetullah Gülen’in 10 Şubat 1998 tarihli Zaman Gazetesi‘nde de yayınlanan Papa’ya yazdığı mektupta geçen ifadelere bir göz atalım…

“Pek muhterem Papa Cenapları” diyerek başlayan mektupta (Cenap kelimesi mana itibariyle uluhiyet adleden bir kelime olup, Cenab-ı Allah örneğindeki gibi kullanılır.) Fetullah Gülen adeta Türk Milleti’ni temsilen, Papanın huzurundaymış gibi bizlere sormaksızın bizler adına Papaya selamımızı götürmüştür. 

Bunlardan daha vahim olarak mektubun devamında Fetullah Gülen “Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik” şeklinde ifadelerle aslında gerçek yüzünü ortaya mı koymuştur?

Cümlenin başında kendisininde kabul ettiği üzere Papa tarafından başlatılan Dinlerarası Diyalog için “Papalık Konseyi misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz” derken acaba Fetullah Gülen Papalığın misyonunun dünyayı hristiyanlaştırmak olduğunu bilmiyor mu? Yoksa Fetullah Gülen dünyayı hristiyanlaştırma misyonunun bir parçası olarak mı Vatikan’da bulunuyor? Yoksa Gülen’in tahakkuk ettiğini görmeyi arzu ettiği şey tüm dünyanın hristiyanlaştırılması mı?

Fetullah Gülen’in Papaya yazdığı mektup için tıklayın.

Fetullah Gülen’in Papa ile görüşmesiyle başlayan diyalog süreci “Bu Bir Devrim” başlığıyla Zaman Gazetesi’nde manşettende bir maharetmiş gibi haber olarak verilen Şanlıurfa’da Müslüman bir kadın ile Hristiyan bir erkeğin evlendirilmesi; papazlar ve hahamlarla iftar sofralarına oturulması, papaz ve hahamların sözde insanlık barışı için ettiği dualara amin denmesi; gerek köşe yazılarında gerek bazı kitaplarda “Hristiyan ve Yahudi ile Amentü’de (yani inanç esaslarında) ittifakımız var” gibi Hristiyan ve Yahudi’nin de Müslüman olmadan cennete girebileceğini ima etmesi gibi İslam itikadının asla kabul etmeyeceği bir çok ilke imza atılarak devam etmiştir.

O günden bugüne yapılan bu yanlışlıklara ne zaman dikkat çekilse sanki Fetullah Gülen ve ekibinin maksadı “tebliğ” yani İslam’ı anlatmak olarak savunulagelmiştir. Oysa hiçbir toplantıda ne İslam’dan ne de Resulullah (s.a.v) Efendimizden tek cümle bahsedilmemiş, diyalog sayesinde Müslüman edilen tek kişiye rastlanmamıştır. Buna karşın Türk Milleti’nin refleksleri alınmış, hiç Hristiyan olmayan beldelerde olmak üzere yüzlerce kilise evi açılmış, resmi kayıtlara göre binlerce gencimiz o tarihten bu yana Hristiyan olmuştur.

Tabii ki açılan kiliselerin, artan misyonerlik faaliyetlerinin, Hristiyan olan gençlerimizin tüm vebali diyalog çalışmaları olmayabilir. Ama o tarihten itibaren artmış olması dikkat çekici ve manidardır.

Bir sonraki yazımızda Fetullah Gülen’in Papaya yazdığı mektubu irdelemek üzere şimdilik hoşçakalın…

Fethullah Gülen CIA Ajanı mı? başlıklı yazı dizimizin giriş bölümü için tıklayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!