İçeriğe geç

Fethullah Gülen’in Ergenekon İle İlişkisi Ne?

Bu yazıyı, yaklaşık 10 yıldır devam eden ve cemaate bağlı yayın kuruluşlarında özellikle de Samanyolu TV’de Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) olarak adlandırılarak sık sık haberleri yapılan kamuoyunca Ergenekon Davası olarak bilinen davanın seyrini etkilemeyecek bir biçimde kaleme almaya çalıştım.

Ergenekon Davası kapsamında yargılanan ya da tanık hükmünde bulunan aralarında çok sayıda subay, gazeteci, akademisyen ve iş adamının bulunduğu kişilerden bazıları ile Fethullah Gülen’in ve cemaate bağlı olduğu iddia edilen bazı kişilerin tuhaf ilişkilerini gözler önüne sermeye çalışacağım.
Ergenekon Davasının kilit isimlerinden olan ve ifadelerine büyük ölçüde dayanılarak iddianamelerin hazırlandığı Kanada’da ikamet ettiği iddia edilen kendi deyimiyle Musevi, haham ve homosexüel olan Tuncay Güney’den tutun da yine kilit isim Veli Küçük’e; Fethullah Gülen’e meydanlarda “yılan” diye hitap eden Tuncay Özkan’dan Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’a kadar Ergenekon Davasında adı geçen bir çok kişiyle Fethullah Gülen’in ilişkilerini tek tek kaleme alacağım için uzun olacağını düşündüğüm yazımın bu bölümünün giriş kısmında yalnızca başlıkları vermekle yetineceğim.
Başlıklarını verdiğim konularda adı geçen kişiler ile Fethullah Gülen ve cemaat arasındaki ilişkileri belgeleri ile sonraki yazılarımda deşifre edeceğim.
Ergenekon Davasının kilit isimlerinden haham Tuncay Güney 2001 yılında Samanyolu TV’de çalıştı mı? Fethullah Gülen’in özel randevularını ayarlayan ekibin içinde çalıştı mı? Fethullah Gülen’in özel kalem müdürlüğü görevini yürüttü mü? Erbil’deki cemaate bağlı okulun kapanmaması için PKK’ya bağış adı altında yardım olarak bir miktar para götürdü mü? MHP’nin bölünerek Büyük Birlik Partisi’nin kurulması için Muhsin Yazıcıoğlu’na Fethullah Gülen’in verdiği parayı götürdü mü?
Yine Ergenekon Davasının kilit isimlerinden Veli Küçük ile Fethullah Gülen’in arasında 12 Eylül 1980 öncesine dayanan bir ilişki var mı? Susurluk Davası ile ilgili yayınlarda Aksiyon Dergisi ve Zaman Gazetesi Veli Küçük ismini niçin es geçti? Veli Küçük’ün aleyhinde Zaman grubunda haberler çıkmasını kim, niçin engelledi?
Ergenekon Davasına dahil edilen Danıştay cinayeti sanığı Alparslan Aslan ile Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen’in ne ilişkisi var? Kemalettin Gülen Silivri’de görülen Ergenekon Davasında niçin ifade verdi ve neler söyledi? Danıştay cinayetini işleyen Alparslan Aslan’ın Gülen cemaatine yakınlığı var mı?
Ergenekon Davasından dolayı tutuklu olarak Silivri Cezaevinde bulunan gazeteci Tuncay Özkan yıllar sonra Cumhuriyet Mitinglerinde “yılan” diye haykırarak hitap ettiği Fethullah Gülen’in karşısında neredeyse “el pençe pür divan” oturup röportaj yaptı mı? Sahibi olduğu Kanaltürk TV’yi cemaate yakın olduğu iddia edilen bir gruba sattı mı?
1996 ve 1997 yıllarında Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen ve Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Abdulkadir Aksu, Vitali Hakko, Eski Diyanet İşlerinden Sorumlu Bakan Mehmet Aydın, Cemil Çiçek, Eski Milli Eğitim Bakanlarından Mehmet Sağlam, Recep Tayyip Erdoğan, Yaşar Nuri Öztürk, Zülfü Livaneli, halen Kültür Bakanlığı görevini yürüten Ertuğrul Günay, Aydın Doğan, Mehmet Ali Birand, İhsan Doğramacı, Muhsin Yazıcıoğlu gibi farklı dünya görüşlerine sahip bir çok şaşırtıcı ismin Fethullah Gülen’den ödül aldığı törende yine Ergenekon Davası sanıklarından Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan bulundu mu?
Yine Ergenekon Davası dosyası kapsamında görülen Hrant Dink cinayetindeki bizzat dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun basına yaptığı açıklamalardaki tezatlar nelerdi? Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni konumunda olan Hrant Dink’in ölümünden hemen sonra Zaman Gazatesi yazarı Etyen Mahçupyan Agos Gazetesi’ne Genel Yayın Yönetmeni oldu mu? Agos Gazetesi’nin yayın politikaları Dink’in ölümünden önceki son döneminde Ermeni Diasporasını rahatsız edecek bir boyuta taşınmış mıydı?
Ergenekon Davası sanıklarından Mehmet Haberal’a ait Başkent Üniversitesi’ne bağlı yeni bir tesisin Konya Selçuklu’daki açılışına cemaate yakın olduğu iddia edilen dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılarak hastane açılışını gerçekleştirdi mi? Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada övgü ile bahsettiği Haberal için “Mehmet Haberal hocam bana İhsan Doğramacı’nın emanetidir, Haberal’a sahip çıkacağız” dedi mi?
Burak Erdoğan Çürük Raporunu Nerden Aldı?

Aynı Başbakan Erdoğan kendisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, günlüğüne darbe planları yazdığı iddia edilen Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile ilişkisi ne durumdaydı? Burak Erdoğan’ın donanma hastanesinden çürük raporu aldığı dönemde hastanenin bağlı bulunduğu donanmanın komutanı Özden Örnek miydi? Özden Örnek’in oğlu Burak Örnek, babasının Deniz Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde sahibinin Tayyip Erdoğan’ın dünürü olduğu bilinen ve Gülen Cemaatine yakınlığıyla iddia edilen Çalık Holding’te yönetici olarak işe başladı mı? Özden Örnek’in diğer oğlu Tolga Örnek’in çektiği bazı film ve belgesellere yine cemaate yakınlığıyla bilinen Çalık Holding, İstikbal ve Nur İnşaat gibi bazı firmaların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluk yaptı mı?

Yukarıda yalnızca başlıklarını yazmakla yetindiğim ve yazının çok uzamaması için detayına girmediğim tüm bu soruların cevabı evet. Yazı dizimizin bundan sonraki bölümlerinde tek tek ele alarak bir çok belge ve bilgi ışığında kaleme alacağım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!