İçeriğe geç

İbrahim Karahallı Sessizce UTSO’ya Aday Oldu! İşte Kulisler

Geçtiğimiz yıl milletvekili adayı olmak için UTSO Başkanlığından istifa eden, seçilemeyince yeniden başkanlığa gelmek isteyen fakat başaramayınca Uşak’ın siyaset ve sosyal hayat sahnesinden adeta silinen ya da çekilen Hazim Sesli yine sahnede… İddiaya göre Karma OSB Başkanı İbrahim Karahallı’yı UTSO Başkanlığına aday olmaya ikna etti.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimleri son bir kaç dönemdir oldukça hareketli geçiyordu. Geçtiğimiz dönemlerde Mustafa Kuvvet, Halil Erdoğmuş gibi bir çok ismin yanısıra Ak Parti ve cemaatin desteğini arkasına alan Hazim Sesli; İsmail Karaman ve Halil Ağaoğlu gibi isimlerin bir araya gelerek oluşturduğu ittifaka karşı seçimlere girmiş ve her seferinde kaybetmişti.

Bir önceki dönemde ise iki grup kendi aralarında anlaşarak tek liste ile seçime gitmişti. Kongre sonrası UTSO Başkanlığına ilk iki yıl Karaman gelirken; sonraki iki yıl için UTSO Başkanlığı anlaşma gereği diğer gruba, Hazim Sesli’ye geçti. Ancak Sesli bir ay bile başkanlık yapmadan milletvekili adayı olmak için istifa etmişti.

Milletvekili seçim sürecinde birinci sıra gelmeyi bekleyen Sesli temayül yoklamalarında ikinci sıra gelmesine rağmen Genel Merkez’den üçüncü sırada aday olarak gösterildi. Seçimleri kazanamayan Sesli önce kendisine Bakan Danışmanlığı teklifi geldiği ancak kabul etmediği şeklinde bir iddia ile gündeme geldi. Kamuoyunca inandırıcılıktan uzak bir balon olduğu düşünülen bu iddiaların ardından Sesli, Kuvvet’e “istifa et ben UTSO Başkanı olacağım” diyerek baskı kurduğu iddiası ile gündeme gelmişti. O dönem onurlu bir duruş göstererek istifa etmeyen Kuvvet yaptığı açıklama ile kamuoyunda geniş yankı uyandırmış ve çok ciddi destek bulmuştu. Kuvvet’i istifaya zorlayan Sesli ve ekibi bu kez istifalar ile yönetimi düşürme gayretine girdi ve bu kez de muaffak olamadı. Kuvvet istifa eden yönetim kurulu üyelerinin yerine yeni isimleri yönetimine ilave ederek yola devam dedi.

Bu olayların ardından sessizliğie bürünen Hazim Sesli‘nin son günlerde yeniden kulislerde ismi anılmaya başlandı. Gerek milletvekili adaylığı dönemindeki fevri çıkışları olduğu gerekçesi ile, gerekse diğer iki milletvekili adayını yok sayarcasına hareket ettiği gerekçesi ile o dönemde kulislerde eleştirilen Sesli, seçim sonrası da kulislerin eleştirilen adamı olmaktan kendini kurtaramadı. Seçimlerin ardından UTSO Başkanı Kuvvet’i istifaya zorlamak için yapılan hareketlerin perde arkası ismi olduğu iddiaları ile kamuoyunda antipati toplayan Sesli, yerel seçimlerde desteklediği ve birlikte hareket ettiği iddia edilen Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile de aralarının açık olduğu iddiaları ile gündemde. Geçtiğimiz günlerde ihalesine katılarak aldığı Ovademirler’de bulunan çöp bertaraf tesisinin anlaşmasını imzaladı.

Sesli bu seferde halen Karma OSB’nin başkanı olan ve başta arıtma tesisinde yaşanan sıkıntılar olmak üzere başkanlığını yürüttüğü Karma OSB ile ilgili bir takım iddialardan dolayı zaman zaman eleştirilen İbrahim Karahallı’yı UTSO Başkanlığına aday yapmak için ikna faaliyetleri yürüttüğü iddiası ile gündemde.

Kulislerden sızan bilgilere göre, İsmail Karaman ve Halil Ağaoğlu’nun başını çektiği işadamı grubu Mustafa Kuvvet’in yanında yer alacak. MHP ve CHP‘ye yakın üyelerin tamamına yakını da yine UTSO seçimlerinde Kuvvet’i destekleyecek. Bunun yanısıra Ak Parti’ye yakın çevrelerinde büyük çoğunluğunun Kuvvet’i desteklemesine kesin gözü ile bakılıyor. Bu durumda Sesli ve Karahallı’ya bir tek cemaate yakın kesimlerin desteği kalacağa benziyor ki cemaate yakın çevrelerde de Kuvvet’i desteklemesi muhtemel bir çok ismin olduğu da konuşulmakta. Bu gerçeklerin biliniyor olmasına rağmen Sesli ve ekibinin Karahallı’yı aday çıkarmayı düşünmesi “acaba bir farkındalık yaratmak amacı mı güdülüyor” sorusunu akıllara getiriyor. Yerel seçimler öncesi olası boşluktan yararlanarak Ak Parti belediye başkan adayının belirlenmesinde etkin rol oynamak maksadınn güdülüyor olabileceği de yine kulislerden gelen bilgiler arasında.

Sonuç itibarı ile en geç Mart ayında yapılması beklenen UTSO seçimleri öncesi ortalık biraz da olsa hareketleneceğe benziyor. İki adaylı bir yarış olması beklenen seçimlerin kentimize hayırlar getirmesi temennisi ile…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!