İçeriğe geç

Kılıçdaroğlu’nun maruz kaldığı “yumurtalı terbiyesizlik“ ve Uşaklı CHP’lilerin derin sessizliği…

Kınama; toplumu ilgilendiren konularda insanların yaptığı hataların yüzüne vurarak ayıplanması, yapılan işten duyulan memnuniyetsizliğin ve zararın topluma bildirilmesi, yapılan fiilin kötülüğünün ve topluma zararlarının altının çizilerek, tekrarının yaşanmaması için önlem alınmasını istenmesi ve ayıplanması anlamına gelir. Öncelikle tanımını yaptım ki; iki de bir her olanı biteni kınama ile geçiştirenler kınamaktan öteye bir şeyler yapılması gerektiğini bilsinler. Kınama kötülüğe, zulme yada haksızlığa karşı elinden hiç bir şey gelmeyenlerin yapacağı bir iştir. Elinden bir şey gelmesi beklenenler de ilk iş olarak yaşanan kötü gelişmeyi ve sebep olanları kınamalı ama kınamakla kalmayıp, yetki ve sorumlulukları dahilinde gereğini yapmalı. Sıradan halk ise yetki sahiplerini uyararak gereğinin yapılmasını ve adaletin tecelli ettirilmesini istemeli.

Şahsen ben Kılıçdaroğlu’na yumurta atan kişinin cezasını önce orada bulunan halk vermeliydi diye düşünüyorum. Çünkü orası Şehit’in huzuru ve şehit cenazesi gibi ulvi bir görevi gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş binlerce insanın içerisinde politika yapmak bile çok ayıplanması gereken bir davranışken, pek çok insanın Başbakan görmek isteyecek kadar beğendiği birisine politik malzeme olsun diye yumurta atmak kesinlikle sıradan kınama ile geçiştirilebilecek bir durum değildir kanaatimce. Ama kınamaktan başka bir şeye yetkim ve gücüm olmadığı için bu olaya sebep olanları ve varsa arka planında bu olayı tezgahlayanları esefle kınadığımı öncelikle belirttikten sonra konumuza girmiş olayım istedim.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Erhan Yıldırım ve Van’da şehit olan Uzman Çavuş Özgür Kara için Ankara Kocatepe Camii’nde Cuma günü düzenlenen cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyunun da bildiği üzere yumurtalı protestoya uğramıştı.

Siyasetle uğraşan, sivil toplum kuruşlarında görevli olan, idarecilik yapan; yani toplum nezdinde belli makamları işgal eden, kamuoyunun gözü önünde bulunan kişiler muhakkak yaptıklarıyla, yapmadıklarıyla ya da yapması veya yapmaması gereken hususlarda eleştiriledebilir, protesto da edilebilir. Fakat kimi, nerde, nasıl eleştireceğimizi, protesto edeceğimizi bilmezsek; ölçüyü kaçırırsak yahut farklı maksatlar çerçevesinde bunu yaparsak, o kişinin şahsında temsil ettiği kitleyi hedef almış olup, yaptığımız şey bu kitleye yapılan terbiyesizlik boyutuna ulaşır.

Türkiye’nin anamuhalafet partisi olan ve ülkedeki her 4 kişiden 1’inin oyunu almış olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milli değerleri diri tutmak ve temsil ettiği kitlenin duygularını ve reflekslerini göstermek amacıyla katıldığı şehit cenazesinde uğradığı yumurtalı protesto da terbiyesizlikten başka bir şeyle ifade edilemez, tanımlanamaz!

Kılıçdaroğlu, maruz kaldığı bu sözde protesto ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Peki Uşak’ta; CHP’nin önce gelen isimleri, eski ve yeni yöneticileri, milletvekilleri, milletvekili adayları ve aday adayları, ilçe başkan ve yöneticileri; kısaca CHP’yi Uşak’ta temsil eden isimler, bu konu hakkında ne dedi? Gerek basın açıklaması yoluyla gerekse sosyal medya hesaplarından genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na sahip çıktılar mı? Ki CHP mensuplarının sosyal medyayı iyi derecede kullandıkları bilinirken, neden genel başkanlarına sahip çıkan herhangi bir açıklama ya da paylaşımda bulunmuyorlar? İktidarın açılım politikaları neticesinde ülkem kan gölüne dönsün, her gün şehirlerimize Şehitler gelsin, sen tut şehit cenazesine katılan muhalafet partisi genel başkanına yumurta at ve kılına zarar gelmeden kurtul, sonra da sokakta serbestçe dolaş, oh ne ala memleket. İşin daha garibi CHP İl ilçe yönetimi Kılıçdaroğlu’na yapılan bu çirkin saldırıyı kınamasın tepki göstermesin.

Yönetici sayıları 5’i bulmayan dernekleri ziyaret edip fotoğraflarını boy boy yayınlayan; taban tabana zıt oldukları bilinen sendika başkanıyla basın açıklaması yapan ve bunları sosyal medya hesaplarında paylaşabilen CHP Uşak İl Başkanı ve çoğu yöneticileri neden yumurtalı terbiyesizlik konusunda tek kelime etmiyorlar; ben şahsen merak ediyorum.

Tabii bu konuda hakkını yemeyip teslim etmem gereken, genel başkanlarına sahip çıkma duyarlılığı gösteren bazı CHP’li isimler de vardı. Ama samimi söylüyorum pek çok CHP’linin özellikle sayfalarına ve paylaşımlarına girip baktım. Ama bu çirkin olaya tepki verenlerin sayısı malesef 1 elin parmağını bile geçmeyecek sayıda idi. Oysa ki bu organize olduğu çok bariz ortada olan ve siyasi bir mantık taşıdığı herkesin malumu olan sözde protestoda amaçlanan HDP CHP işbirliği var gibi göstermek maksatlı hareket eden politikacıların oyunlarını boşa çıkartan hareketlerde bulunan Kılıçdaroğlu’nu ve Onun şahsında Şehit Cenazelerinin gelmesinden hükümetin açılım politikalarını yani hükümet edenleri sorumlu tutan herkesi yani halkı şehit cenazelerinden uzak tutmak. Sayın Kılıçdaroğlu hemen protestonun ardından bu niyete yani protestonun arkasındaki asıl niyete dikkat çekerek, protestonun arkasında olduğunu düşündüğü malum çevreye “Şehit cenazelerine gelmemizi önleyemeyeceksiniz” diye seslendi.

Saygılarımla…


Kaynak: Uşak Haber Merkezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!