İçeriğe geç

Tayyip Erdoğan, Cemaati Tasfiye mi Edecek? Yoksa Cemaat mi Erdoğan’sız Yola Devam Edecek?

Cemaat Başbakan Kavgası ne alemde? Milli Eğitim Bakanlığı’nda Cemaate yakın isimler tasfiye mi ediliyor? Egemen Bağış’ın Başbakanın yatak odası dinlendi şeklinde beyanatı ne anlama geliyor? Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş Ak Parti’ye geçecek söylentilerinin cemaat Başbakan kavgası ile ilişkisi var mı?

Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan birisi de artık iyice ayyuka çıkmış olan Ak Parti içindeki cemaat Başbakan kavgası arasında Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş’un Ak Partiye geçeceği yönündeki söylentiler oldu. Peki Başbakan’ın hastalanması ile başlayan MİT Müsteşarı Hakan Fidan olayı ile birden ivme kazanan ve halen devam ettiği bilen cemaat Erdoğan kavgası nasıl bir seyir izliyor. Son günlerde çıkan Soylu ve Kurtulmuş Ak Parti’ye geçiyor söylentilerin bu kavga ile ilgisi olabilir mi?  Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunda kendisinin veliahtı olarak Kurtulmuş ya da Soylu’yu düşünüyor olabilir mi? Gelin bu soruların cevabını bulmaya çalıştığımız bir beyin fırtınası yapalım.

Soru 1) Bülent Arınç hiç ilgisiz bir zamanda niye ihtiyaç duydu da acaba “ben Erdoğan’a bile biat etmedim” dedi?

Soru 2) Egemen Bağış’ın Başbakan’ın yatak odası dinlenmiş özel görüşmeleri kayıt altına alınmış şeklindeki beyanatını nasıl okumalıyız?

Soru 3) Cemaate yakın yazarlar (Yetkin Yıldız, Emre Uslu vs) Erdoğan’a aba altında sopa göstermeye niçin ihtiyaç duydu?

Soru 4) Yabancı bir kuruluş niçin birdenbire “Erdoğan giderse yerine kim gelsin” anketi yaptı ve ulusal haber ajanslarına bunu haber olarak servis ettirdi? Anket neden sadece 630 denek üzerinde yapıldı ve sonuçlara göre anketten ilk iki sırada  Davutoğlu ve Arınç çıktı.

Soru 5) Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması acaba cemaatin elini zayıflatmak için bir hamle miydi?

Soru 6) Başbakan Erdoğan’ın Fethullah Gülen’e Türkiye’ye dönmen için bir mani kalmadı dön başımız üstünesin demesi aslında dönemeyeceğini bildiği için Gülen’e meydan okuma mıydı?

Soru 7) Nazlı Ilıcak neden uluorta Başbakan’ı ağır bir dille eleştiriyor?

Soru 8)  Hakan Albayrak neden Fethullah Gülen’in ABD’den dönmemesini, dönmeme gerekçeleri makul değil diyerek ağır bir dille eleştirdi ve Cemaatin Gülen’e sansür uyguladığını söyledi?

Soru 9) Gazeteci Ümit Zileli;Cemaat Başbakanı Yüce Divana göndermek istedi derken ne demek istedi?

Soru 10) Başbakan ile Cemaat arasındaki kavganın, aslında çıkartılmak istenen Şii Sünni yada Kürt Türk kavgası ile ilişkisi olabilir mi?

Soru 11) Başbakan neden Diyanet İşleri Başkanlığına Mehmet Görmez’i atadı. Görmez’in döneminde Dinler Arası diyalog masası fiiliyatını neden yitirdi? Görmez niçin dinler arası diyalog yoktur beyanatını verdi?

Soru 12) Başbakan’ın Rusya ile Güney Akım Anlaşmasını imzalayarak, adeta bütün Avrupa’yı enerji alanında Rusya’ya göbekten bağlamasını nasıl okumalıyız?

Soru 13) Milli Eğitim Bakanlığı’na Ömer Dinçer’in getirildiği günden beri cemaate yakın bürokrat ve idarecilere ciddi bir kıyım olduğu iddialarına ve cemaate yakın medyanın ferevanına Başbakan Erdoğan niçin kulak tıkıyor?

Soru 14) Devletin başka kurumlarında da cemaate yönelik bu türden kıyımlar yapılıyor mu? Cemaate yakın bürokrat, emniyet vs gibi bazı kurumlarda tasviye edildi mi?

Soru 15) Cemaate yakın öğretmenlerin Eğitim Bir Sen ile sürekli çekiştiği ve alternatif sendika kurma girşiminde olduğu EVREN-DER İsimli oluşumun ve sendikal faaliyetlerin cemaatin parti kurabileceğinin işaretini verdiği iddiaları doğru olabilir mi? Cemaat alternatif bir parti kurar mı?

Soru 16) Demokrat Parti’nin başına Afyon’da Reis Mermer’in oğullarından olarak tanıdığımız Gültekin Uysal’ın gelmesinde cemaatin bir hesabı ya da çıkarı var mıydı? Bu hesaplar arasında acaba DP. eski Genel Başkanı Süleyman Soylu ve Has Parti genel başkanı Numan Kurtulmuş’ta var mıydı?

Soru 17) Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu’nun Ak Parti’ye geçeceği yönündeki söylentiler yoksa bu hesapların bozulması için mi çıkartıldı? Başbakan Erdoğan bu iki ismi davet etmiş olabilir mi? Has Parti Ak Parti’nin birleşme talebini ilk MYK Toplantısında değerlendireceklerini açıkladı.

Soru 18) Başbakan Erdoğan kendisini Cumhurbaşkanlığına çıktıktan sonra partiyi cemaate terketmemek için Kurtulmuş’u veliaht olarak hazırlamanın peşinde olabilir mi?

Soru 19) Böyle bir süreçte bu ve buna benzer bir çok parti yada iktidar içi çekişmenin yaşanması bir tesadüf mü? Başbakan, Ahmet Davutoğlu’nu Suriye’nin uçak düşürmesi olayında vs. yalnız bırakarak parlatılmaya çalışılan yıldızını mı söndürüyor?

Soru 20) Önümüzdeki AK Parti büyük kongresinde neler olacak çeşitli devlet kurumlarında yaşandığı iddia edilen cemaat tasviyesi MYK, GİK  üyelerinin seçilmesi sürecinde de yaşanacak mı?

Bu soruları cevaplayan, dağın hemen hemen bütününün fotoğrafını çekmiş olur bir sonraki yazımda bu sorulara cevap aramayı ve beyin fırtınamızı sürdüreceğiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!