İçeriğe geç

Uşak Belediyesi’ndeki Yolsuzluk Operasyonu Soruşturması Nereye Kadar Uzanacak?

Uşak, hafta başından beri Uşak Belediyesi’ndeki bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiaları sebebiyle yapılan soruşturmaya kilitlenmiş durumda…

Kamuoyu İzmir Özel Yetkili Savcısı’nın kontrolünde yapılan soruşturmanın neticesini, gözaltına alınanların serbest bırakılıp bırakılmayacağını ve yapılan soruşturmanın nerelere kadar uzanacağını merakla bekliyor.

Gözaltına alınan kişileri dikkate aldığımızda soruşturmanın şu aşamadaki konularının mezbahane, kentsel dönüşüm yıkım ihalesi, otopark ve park bahçe ihaleleri olduğunu tahmin etmek zor değil. Ancak kamuoyunun asıl merak ettiği konu şüpheli olarak gözaltına alınanların suçu işleyip işlemediği ve bu soruşturmanın genişleyip genişlemeyeceği…

Bazı çevreler Ak Parti’li olmayan belediyelere yönelik Türkiye genelinde operasyonların moda haline geldiğini ve Uşak’taki bu operasyonun da bu kapsamda düzenlediğini iddia etmekte… Bazı çevreler ise operasyonun genişletileceğini ve bundan önceki Ak Parti’li belediye dönemine ait bir takım iddiaların da soruşturma kapsamında araştırılacağını ve bu iddiaların aydınlatılıp söz konusu iddialar nedeniyle zan altında bulunan kişilerin suçsuz iseler kamu nezdinde aklanacağı, suçluların ise mahkemeye sevkedileceğini iddia etmekte…

Soruşturmanın derinleştirilip Ali Erdoğan’a ya da bir önceki belediyeye uzanıp uzanmayacağını ya da nerelere kadar uzanacağını önceden öngörmek mümkün değil. Kaldı ki bu Türk adalaetinin takdiridir ve bizim adalete ve hukukçularımıza güvenimiz sonsuzdur.

Belediyenin Ak Parti idaresinde olduğu 2009 öncesinde bazı iddialar sıkça gündem edilmiş hatta bunların bir kısmı basına yansımıştı. O zaman Uşak gündemine yine Ak Parti’li çevrelerce getirilen iddialara göre Uşak Belediyesi hizmet satın alma yöntemi ile bazı kişi ya da kurumlardan kiralamak suretiyle araç tesis etmiştir. Kiralanan bu araçların her türlü tamir, bakım ve yedek parça giderleri araç sahibine ait olması gerekirken, UTAŞ’ın kiralanan bu araçlar üzerinden tamir, bakımının, yedek parça gibi giderler gösterildiği yine sahipleri AK Parti’ye yakın olan bazı işletmelerden gider göstermek maksatlı faturalar alındığı iddiaları konuşulmuştu.

Yine aynı dönemlerde UTAŞ tarafından Ak Parti Kütahya Milletvekilinin yakınlarına ait olduğu söylenen TOKİ müteahitlik firmasına kayrak satıldığı ancak bu kayraklarının bedelinin alınmadığı ve kayda girilmediği Ak Parti’li çevrelerce iddia edilmişti. 

Bir başka iddia ise UTAŞ’ın Uşak’ın kömür ihtiyacının neredeyse yarısını karşıladığı o dönemde Uşaklı kömürcüler UTAŞ’ı dava etmiş ve savcılığın yaptığı soruşturmada tam 1100 ton kömür açığı olduğu ortaya çıkmıştı. Savcılığın UTSO’dan iki bilirkişi istediği ancak bilirkişi olarak UTSO tarafından önerilen ve Ak Parti’ye yakın olduğu bilinen bu iki kişinin 1100 ton açığı “bu kadar fire verebilir” şeklinde rapor sunmasıyla dava kapanmış ve taraflar aklanmıştı.

Yine aynı dönemde kentin çevre temizlik ihalesi ile ilgili bazı iddialar da ortaya atılmış ve bu ihaledeki rakamların diğer yıllara oranla artışı gözlerden kaçmamıştır. Temizlik İhale Bilgilerinin belgesini de yazının sonunda paylaşıyorum.

Sonuç itibariyle yargıya hangi iddiaların intikal ettiğini ve inceleneceğini kamuoyu merakla bekleyedursun, süreç işliyor. Devletin hukukçularının gereğini yapacağından şahsen ben kuşku duymuyorum.

İşte Çevre Temizlik İhalesi Bilgileri:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!