İçeriğe geç

Uşak’ta Polisin Adli Rapor Çilesi!

Ülkenin ve çalıştığı kentin güvenliğini sağlamak, suçları önlemek, olayları açığa kavuşturmak,failleri yakalamak ve yürütmeye yardımcı olmak gibi bir çok görevi bulunan polislerin, Kentimiz de yaşadıkları bir sıkıntıyı farkettim ve bunun üzerine bu yazıyı kaleme aldım.

Bir gece vakti Uşak Devlet Hastanesi’nde polislerin adli rapor alma çilesine tesadüf ettik. Bilindiği gibi adli vakalarda şahısların karakola götürülmeden önce ve ifadeleri alındıktan sonra adli tıp raporu alınmakta. İşkence suçlarını önlemek ya da ifadesine başvurulan şahısların daha sonra iftiraya yönelmemesini sağlamak için tedbir almak maksatlı yapılan bu uygulama son günlerde polis için adeta çileye dönüşmüş durumda.

Her karakol intikali ve çıkışı sonrası rutin ve zorunlu olarak bu adli rapor işlemi gerçekleştirilmekte. Uşak polisleri de bu görevlerini Uşak Devlet Hastanesi girişindeki Adli Rapor binası olan bölümde, ilgili doktorla yapıyordu. Son günlerde ise hastane yönetimi tarafından alınan kararla girişte bulunan Adli Rapor bölümü kapatıldı ve buradaki doktorlar hastane içinde çeşitli birimlere yönlendirildi. Adli rapor verme işlemleri de Acil Servis bölümünde, burada görevli doktorlar aracılığıyla yapılmaya başlandı.

Gece vakti tesadüf ettiğimiz olay da tam bu nokta da gerçekleşti. Polislerin gece vakti acil servise adli rapor almaya gelmeleri hem emniyet teşkilatı için hem de acil servise muayeneye gelen vatandaşlar için sıkıntı oluşturur durumda… Hastanede gördüğümüz kadarıyla adli rapor almak için acil servisteki doktoru bekleyen polis memurları hem hastanede yoğunluğa sebep oluyor hem de doktorların işinin bitmesini beklemesi nedeniyle diğer vakalara yetişmesi zorlaşabiliyor.

Gündüz vakitlerinde polikliniklerin açık olması, dolayısıyla acil servisin yoğun olmaması nedeniyle yukarıdaki bahsettiğimiz sıkıntılar yaşanmayabilir. Fakat bizzat şahit olduğum, gece vakti gerçekleşen bu uyguluma kesinlikle hem polislere hem de acil servisteki hastalara çile çektiriyor.

Hastane yönetiminin bu noktada bir çözüm üretip, insanları yaşanan sıkıntıdan kurtaracağı kanaatindeyim. Çözüm noktasında ise en azından geceleri acil servis bölümüne adli raporla ilgilenecek doktor görevlendirilmesi yoğunluğu bir nebze olsun önlemek için çözüm olacaktır; naçizane…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!