İçeriğe geç

Uşak’ta Politik Arenada Gündem Adeta Ali Erdoğan’a Kilitlendi

Uşak’ın bağımsız belediye başkanı Ali Erdoğan geçtiğimiz aylarda aday olmayacağını kesin bir dille açıklamıştı. Pek inandırıcı gelmese de açıklamadan sonra politik arenada gündemden düşmüş gibi görünen Erdoğan’ın Ak Parti’ye geçmek ve aday olmak maksadı ile Genel Merkez nezdinde girişimlerde bulunduğu iddiası ortaya çıkınca yeniden politik gündemin merkezine oturdu.

Bilindiği üzere Ali Erdoğan son üç dönemdir yerel seçimlerin en çok konuşulan ve en önemli ismi olma özelliğini korudu. Bu yerel seçim döneminin de kilit ismi olmayı politik manevraları ile bir şekilde başaran Ali Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı “kesinlikle aday olmayacağım, siyaseti bıraktım” açıklaması ile bu açıklaması tam inandırıcı olmasa da gündemden az da olsa düşmüştü.

Bilindiği gibi Ali Erdoğan; bu bayramı Hac’da geçirdi. Dolayısı ile göreve Hacı Ali Erdoğan olarak başlayacak. Erdoğan’ın hacca gitmeden bir hafta önce Ankara’ya gittiği ve Ak Parti Genel Merkezi ile bir dizi temaslarda bulunduğu, aday olmak için girişimlerinin olduğu iddiasının gündemden düşmesinin ardından Ali Erdoğan, bütün siyasi kulislerin en önemli malzemesi olmayı yine başardı. Son dönemde yaptığı hizmetler ile özellikle de geçtiğimiz haftalarda açılışı yapılan Kayaağıl Termal ile halkın takdirini yeniden kazanmaya çalışan ve Kimi aday görmek isterseniz? sorusu sorulan anketlerde önde olduğu konuşulan Erdoğan’ı Ak Parti aday yapar mı? Bu soruya doğru yanıtı vermek şu aşamada biraz güç görünüyor.

Ancak önünde engel olarak Ak Parti teşkilatı ve tabanı bulunan Ali Erdoğan’ın, Ak Parti tarafından aday gösterilmesi oldukça güç görünüyor. Üstelik Ak Parti Genel Merkezi’nin manipule edilmesi her önleme rağmen mümkün olan anketlerin sonucundan başka Ali Erdoğan’ı aday yapmak için elinde donesi yok gibi gözüküyor. Zira Uşak halkı birbiri ile kavgalı siyasetçiler tarafından yönetilmek istemiyor. Ali Erdoğan’ın da Ak Parti yönetimin nerede ise tamamının tarafından istenmediği de bilinen bir hakikat. Dolayısı ile Mehmet Gün aday adaylığı için istifa etse bile Ali Erdoğan ile uyum içinde çalışacak yeni bir yönetimin gelmesi şu konjonktür de oldukça zor görünüyor. Ali Erdoğan, gerçeğini görmezden gelmeyen Ak Parti İl Başkanı her türlü tedbiri almak için gayret gösterirken, Genel Merkez Ali Erdoğan’ı kabul eder mi bilinmez…

Ayrıca başka bir senaryo da Ali Erdoğan’ın bağımsız ya da küçük bir partiden aday olabileceği yönünde kurgulanmakta. Ancak işin doğrusu bu ihtimaller biraz zayıf görünüyor. Zira Bağımsız Belediye Başkanları, partilerin Meclis üyeleri ile çalışmak zorunda kaldığından belediye zaten son üç yılda çok badireli dönemler atlattı ve Uşak halkının duymak dahi istemeyeceği siyasi manevralara şahit olundu. Dolayısı ile Uşak halkı bu durumu düşündüğü anda bağımsız adaylara oy vermez. Küçük partilerden aday olma ihtimaline gelince ki Erdoğan’ın Saadet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Büyük Birlik Partisi gibi partilerle de ismi anılıyor. Ancak bu partilerde de Ali Erdoğan’ın adaylığı durumunda yönetici konumundaki bir çok isim Meclis üyesi olmak isteyecek ve büyük partilerdeki donanımlı ciddi dört başı mamur bir Belediye Meclisi üyesi aday listesi oluşturulamayacaktır. Bu yüzden küçük parti ihtimali biraz zayıf gibi görünüyor. Ayrıca küçük partilerin Ali Erdoğan’ın seçimler sonrası Ak Parti’ye geçmeyi düşünmeyeceğinden emin olması lazım ki, geçmişte bu yolu seçmiş bir çok Belediye Başkanı var Türkiye’de. Bu sebeplerden dolayı bu senaryolar olması pek muhtemel senaryolar olarak görünmüyor. Dolayısı ile Ali Erdoğan’ın işi oldukça zor görünüyor.

Bilinen ve görülen şu ki Ak Parti adayını açıklayana kadar, Ali Erdoğan’ın ismi kulislerde gündemden asla düşmeyecek. En azından cemaat sürekli Ali Erdoğan ismini gündeme taşıyıp duracak. Zaten bu saatten sonra Erdoğan yemin de etse aday olmayacağına dair kimse inanmayacak gibi görünüyor. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak sizler için politikanın nabzını tutmaya ve zaman zaman analiz yazıları yazmaya, devam edeceğiz. Ayrıca Ali Erdoğan’ın aday yapılıp yapılmayacağı, başarısının ya da başarısızlıklarının sebeplerini ele alıp incelediğimiz bir yazı dizisine de hazırlandığımızı bu ilginç yazı dizisini de kamuoyu ile çok yakında paylaşacağımızı da bu vesile ile duyurur, herkese esenlikler dilerim.

Kaynak: Uşak Haber Merkezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!