İçeriğe geç

Uşak’ta Spora Destek Olanları da Köstek Olanları da Sporseverler Bilecek!

Uşak’a Bakan geliyor diye adeta işgüzarlık eden bir takım bürokrat ve siyasiler, Kapalı Spor Salonun-u üç gün önceden aktivite ve antrenmanlara kapatma kararına da imza atarak spora olan bakış açılarını ortaya koydu. Tam da Basketbol da başarı şansına çok yaklaştığımız bir dönemde ne hikmetse kentin ileri gelenlerin bir kısmı hep destek yerine köstek oluyor.

Uşak’ta spor yıllardır ya siyasi ya da maddi bir rant aracı ya da reklam vasıtası olarak kullanılmaktan öteye malesef gitmedi gidemedi. Oysa Uşak halkı da sporseverler de başarıya o kadar susuz ki.

Hiç adetim değil ama bu yazımda dolandrmadan direk konuya gireceğim, çünkü konu uzun. Uşak’ta sporun önemi bir türlü kavranamadı. İşin sosyal boyutu gençleri kötü alışkanlıklardan koruma, kişiliklerinin oluşmasına katkı, suçların aza indirgenmesi, kentin tanıtımına katkısı gibi bir çok faydası görmezden gelinen spor Uşak’ta kentin ileri gelenlerince görmesi gereken ilgiyi malesef göremedi.

Spor sadece seçim zamanlarında siyasiler tarafından hatırlana geldi hep. Seçim dönemlerin de her siyasi partinin tanıtım broşürlerinde yada taahhütnamelerinde hep Uşak’ta spora hak etttiği değer verilecek yazdı o kadar. Ama aşigoların gönlünü bir şekilde alan siyasiler her seçim sonrası sözlerini ve vaatlerini bir çırpıda unuttu. Ve maalesef aşigolarla görüşme bile kabul etmediği gibi spora da ciddi bir katkı sağlamadı.

Futbolumuzun durumu malesef içler acısı hale geldi. Önce MHP’li Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile Ak Parti’li İl Genel Meclisi üyeleri ve İl Özel İdare yetkililerinin siyasi çekişmelerine kurban edilen ve kapatılan Uşakspor, ardından ikiye bölük şekilde iddiasız bir biçimde en alt ligde mücadele veren iki ekip ve sonuçlar ortada. Uşak Belediyespor düşmeden son anda kurtulurken İl Özel İdarespor düşmeyi garantilemiş durumda. Uşak Belediyespor futbol kulubü ile Basketbol kulubünün bir çatıda birleştirilmesi sözkonusu umuyorum başarılır ve doğru dürüst bir yönetim ile futbol da basketbol gibi ayağa kaldırılır. Basketbol’da ise Mustafa Kuvvet’in önderliğinde çoğunluğunu genç girişimcilerin oluşturduğu bir grup işadamının işi sahiplenmesinin ardından dar bütçeye ve altyapısızlığa rağmen çok ciddi başarılara imza atıldı. Bir sonraki yazımda bu başarıda payı olanları ifşa edeceğim, payı olması gerekip de olmayan vergi rekortmanlerini, siyasi figürleri de ifşa edeceğim ancak yazımın bu günkü konusu bu değil.

Bir çok il ya da ilçe de ya basketbol ya da futbolda Belediye Başkanının önderliğinde başarıdan başarıya koşulduğu bir ortam da Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan’ın bir maça dahi katılmamış olması çok manidar ve sporseverler bu duruma gerçekten aşırı derece de tepkili. Zira Aşigolar, 2009 seçimlerin de Ali Erdoğan’ın özellikle futbol ile ilgili çok ciddi vaatler verdiğini belirterek hayal kırıklıklarını bizi gördükleri her fırsatta dile getirip yazıp çizmiyoruz diyerek bize de tepki gösteriyor. Akhisar Belediyespor 1. Ligde top koşturuyor, aynı Akhisar’ın basketbol takımı bizim de bulunduğumuz gruptan çıkabilmek için canhiraş mücadele veriyor ve hem futbolun hem de basketbolun bu kadar gelişmesindeki en büyük pay Belediye Başkanının. Oysa Uşak’ta Belediye Başkanının futbolla da basketbolla da ciddi bir ilgisinin olmadığına dair kamuoyunda ciddi bir algı oluşmuş durumda. Gerçi Basketbol kulubüne Huzurpark’taki oteli tesis ederek oyuncuların bir kısmının orada ağırlanmasını sağlamış bir de ciddi sayılamayacak ufak tefek katkıların aktarılmasına vesile olmuş sayın Başkan sağolsun ama daha fazla katkı için uğraşması gerektiği de aşikar diye düşünmekteyim. Yine Uşak Üniversitesi Rektörümüz de kulubün isminde Uşak Üniversitesi olmasına rağmen ne yazık ki bir tek maça dahi teşrif buyurmadılar.

Gelelim asıl güncel olan konumuza bilindiği üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu 5 Nisan Cuma günü Uşak’a ziyarete gelecek. Sayın Bakan’ın programında Atatürk Spor Salonun da gerçekleşecek bir organizasyon olduğu da bilinmekte. Ancak Cuma günü yapılacak olan organizasyon için her ne hikmetse kapalı spor salonu şimdiden tüm aktivitelere kapatılmış. Hafta sonu son derece önemli bir maça hazırlanan basketbol kulubümüze antrenman için Kapalı Spor Salonunun verilmeme kararının adeta bir krize sebep olduğu bilgisi kulağımıza geldi. Basketbol kulubüne antrenman için Kalfa tesislerindeki vasat kapalı spor salonu gösterilmesi gerçekten de garipsenecek bir durum. Cumartesi günü gelecek olan Bakan için Kapalı spor salonunun hazırlanması kaç saatlik işki günler öncesinden bu salon tüm aktivitelere kapatılır bunu anlamak gerçekten hiç ama hiç mümkün değil.

Zaten Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün tüm sezon için kulüpten  Genel Müdürlüğün talimatıyla en alt limitten de olsa para talep ettiği bilinmekte ve bu durum sporseverlerin canını sıkmakta idi. Bakalım bu kez sporseverler en iyimser bakış açısı ile işgüzarlık olarak tarif edebileceğim bu davranışı nasıl yorumlayacak. Bakanın gelmesine üç gün varken Kapalı Spor Salonunda ne gibi bir hazırlık yapılacak ki kulubün antrenman yapması engellenir, oyuncuların moral motivasyonu hafta son yapıacak karşılaşmanın önemi hiç mi düşünülmez anlayamıyorum. Eminim Sayın Bakan’da bu işgüzarlıktan haberdar olsa bu duruma kızacaktır. Resmi olamayan kaynaklardan edindiğim bilgiye göre kapalı spor salonunun aktivitelere kapatılması kararı Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün Uşak Valiliği’ne resmi yazı ile yaptığı talebin üzerine alındı. Umuyor ve diliyorum ki sabaha yazımı okuyan Sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz başta olmak üzere yetkililer bu işgüzarlığı önler de takıma antrenman için spor salonu tesis edilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2011 yılından beri Vedat Orhan'a aittir!